Ters Lale Hakkında Bilgi

'Resimli Konular' forumunda chemist tarafından 23 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. TERS LALE (AĞLAYAN GELİN)

Yeryüzünde sadece Hakkari'nin Cilo Dağları'nda yetişen "Ters Lale", dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir. Geçmişte Hakkari Bölgesi'nde yaşayan Asuri'lerin her sabah göbeğinden su yaydığı için 'Ağlayan gelin' adını verdiği ve bu yüzden kutsal saydığı "Ters Lale", günümüzde de çok değerli. Boyu 75 santimetreyi bulan, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca koruma altına alınmıştır. Kurul kararına göre lalenin il ve yurtdışına çıkarılması da yasak.

ters lale2. ters lale3. ters lale4. ters lale5. ters lale1.

2. çok farklı fakat bir okadarda güzel bir çiçek renkleri de birbirinden güzelmiş

ağlayan gelin ve ters lale her iki ismiylede çok uyumlu
    çok beğendim renkli paylaşımın için teşekkürler chemist:f9: :f9:

3. Çok hoş görünüyorlar sayende Hakkariyi ve Hakkari hakkında pek çok şeyi tanıma fırsatı bulduk
    teşekkürler Chemist gelirken yol boyunca her üyeye birer demet getirmeyi unutma sakın :f106:

4. Çok güzeller bende o var o çiçekten ama adını bilmiyordum öğrenmiş oldum teşekkürler Chemist:f40:

5. Resimlerin herbiri harika Chemist
    Bilgi ve paylaşım için teşekkür.

6. çok teşekkür ederim metin beni duygulandırdın. gerçekten methini duyduğum kadar varmış bu çiçekler ilk defa görüyorum çok güzel görünüyolar emeğine o güzel yüreğine sağlık

7. Off! Çok güzel renkler, bende ilk kez görüyorum :f40:

Ben her renginden bir buket rica etsem mi acaba ;) :

Fazla şeymi istemiş olurum :f106:

Teşekkürler Chemist :f9: :f9:

8. ben askerliğimi hakkaride yaptım ve bu
    çiçekleri bolca görme imkanına sahip oldum
    ama resimlerde de süper görünüyorlar
    emeğine tesekkürler chemist sagol
    anılarımı canlandırdı...:f118: :f118: :f118:

9. bende ilk kez görüyorum harika görünüyorlar

chemist paylaşım için teşekkürler

emeğine sağlık:f118: :f118:

10. Kurul kararına göre lalenin il ve yurtdışına çıkarılması da yasak.

Bu ne çelişkidir yahu banane incide varmış bende isterim chemist il dışı yurt dışı anlamam ....:f61:

Çok güzellerimiş ama niye il dışına çıkışını yasaklamışlar chemist..

Niye diger memleketleri bu güzellikten mahrum ediyorlar...:f20:

DİP NOT
    Gel birlikte kaçak ters lale işine girelim para para demeyiz elimizin kiri deriz...

11. gerçekten çok güzel bende il defa gördüm:)bu kadar çok çiçek sevmeme ragmen:f196:tskrlr chemist

12. Ne gördüm, Ne duydum, Ne işittim...

Teşekkürler Chemist

13. Yurdumuzun dörtbir yanında gurur verici birçok doğal zenginliğimiz var, koruma altına alınması da çok iyi olmuş.Süper bir görüntüye sahip teşekkürler Chemist:f40:

14. Cevap: Ters Lale

paylaşım için teşekkürler