Teravih Namazının Topluma Kazandırdıkları

'Ramazan ve Oruç' forumunda Wish tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Teravih Namazı Kılmanın Topluma Kazandırdığı Güzel Davranışlar

  Teravih namazı, Ramazan gecelerini manalandırıp nurlandıran tatlı bir ibadettir. Mü´minler kalp ve gönüllerini bu manevî havayla temizlerler.

  Ayrıca iftar sonrasında vücuda bir ağırlık çöker. Ancak teravih namazı sayesinde bu sıkıntı dağılır, sindirim kolaylaşır. İnsan hem bedenen, hem de manen bir ferahlığa kavuşur.

  Teravih namazının câmide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. Ancak câmide kılmak daha faziletlidir. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

  "Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (47)

  Dinde namazın cemaatle kılınmasına çok önem verilmiştir. Cemaat namazı, İslam’ın muhteşem ibadi merasimlerinden sayılır. İslam’da cemaat namazına önem verilmesi, bu mukaddes dinin birlik ve beraberlik dini olduğunu Müslümanlar arasında sürekli bir dayanışmanın sağlanmak istendiğini açıkça göstermektedir. Cemaat namazı, soy ve toplumsal sınıflardan kaynaklanan ayrıcalık ve imtiyazları ortadan kaldırmaktadır. Hangi soy renk ve milletten olursa olsun tüm Müslümanlar namaz safında aynı sırada beraberce yer alır; hep birlikte aynı kıbleye yönelerek tek vücut olarak ibadet eder ve birlikte yere kapanıp kalkarlar.Cemaat namazı toplumun kaynaşması için en güzel vesiledir. Müminlerin birbirlerinin halinden haberdar olmaları için en iyi fırsattır.kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dini uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır.
   
 2. Çok güzel bir çalışma bu çalışmayı yapanı gönülden kutlarım...:f118:
   
Yükleniyor...
- Teravih Namazının Topluma Forum Tarih
Teravih namazının önemi nedir neden kılınması gerekir Dini Konular 10 Temmuz 2013
Teravih Namazının Kılınışı Dini Konular 20 Kasım 2011
teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazının kılınışı Sorularla İslamiyet 27 Temmuz 2010
teravih namazının önemi ve fazileti Ramazan ve Oruç 27 Temmuz 2010