Teravih Namazı Nasıl Kılınır Kısaca

'Dini Konular' forumunda Burcu tarafından 10 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. Teravih namazı sadece Ramazan ayında kılınan özel bir namazdır. Yatsı namazının hemen ardından kılınır. Bilmeyenler için Teravih Namazı Nasıl Kılınır Kısaca anlatalım.

Teravih namazı dört rekatta bir selam verilerek kılındığı gibi iki rekatta bir selam vererek kıldıran hocalarda vardır.

Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazı kılınır. Teravih namazı imamla kılındığı için "niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diyerek niyet eden imam iftitah tekbiri alıp ellerini bağlar.

Cemaatte niyet eden imamın ardından "niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder ve imamın tekbirinin ardından "Allahü Ekber" diyerek tekbir alıp ellerini bağlar.

Bundan sonra imam ve cemaat içinden sübhaneke okur. Cemaat bundan sonra birşey okumaz imam besmele çektikten sonra Fatiha ve farklı bir sure okur. İmamla birlikte rukü ve secde yapılır.

İmam besmele çekip Fatiha suresini ve bir farklı sure okur bu arada cemaat dinler. Tekrar rüku ve secde yapılır ve oturulur. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik" okunur ve 3. rekata kalkarlar.

3. rekatta yine herkes Sübhanekeyi okur ve imam besmele çektikten sonra açıktan fatiha ve bir sure sure okur ve tekrar rüku ve secdeler yapılır ve dördüncü rekata kalkarlar. İmam gizlice Besmele çektikten sonra tekrar Fatiha ve bir sure okuyarak son kez rüku ve secdeye yatılır.

Son oturuş ta imamla birlikte "Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik, Rabbena atina ve Rabbena firli" okuduktan sonra selam verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

Bundan sonra ayağa kalkılarak aynı şekilde yirmi rekata tamamlanır.