TEOG tercihleri nasıl yapılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Bugün tüm Türkiye genelinde yapılan 2015-2016 eğitim öğretim yılı 1. TEOG sınavı sonrasında velilerdeki ve öğrencilerdeki kafa karıştıran sorulardan birisidir TEOG tercihinin nasıl yapılacağı…

Bunu düşünmek için henüz erken diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bugün yapılan 1. sınav sonrasında öğrencinin gitmek istediği okulun geçmiş yıllarda kaç puanla öğrenci aldığını araştırılmalı ve 2. sınava ona göre hazırlanılmalıdır. Nerelerde nasıl yanlışlar yapıldığına göz atıp öğrencinin eksikliği varsa bu eksikliğin çözümüne ulaşmak muhakkak ki çok önemlidir.

2. sınav sonrasında sadece beklemek ve tercih için gün saymaktan başka yapılacak bir şey kalmıyor. Öğrencinin açıkta kalmaması ya da istemediği bir okula gitmemesi için yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

• Teog sonuçları açıklandıktan sonra yapmanız gereken tercih listenizi şekillendirmektir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi her öğrencinin 25 tercih hakkı olduğudur. Bu tercihler arasında ister Fen Liselerinden, ister Anadolu liselerinden isterseniz de diğer okul türlerinden bir yada birkaçını ekleyebilirsiniz. Yani okul türleri arasında bir sınırlamanız yok.
    • Okul seçiminde eskiden olduğu gibi okulun eve yakın olup olmaması önemli değil. Bulunduğunuz ilin her hangi bir semtinden okul tercihi yapabilirsiniz.
    • Okulların taban puanına ve yüzdelik dilimine milli eğitim bakanlığının resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
    • Tercih listesi oluştururken okulların kodlarını not etmeyi unutmayın. Çünkü tercihler bu kodlar üzerinden yapılacaktır.
    • Tercih yapacağınız okulun kodunu, yüzdelik dilimini ve taban puanını öğrendikten sonra birde öğrenci kontenjanını kontrol edin.
    • Okulların gerekli olan tüm bilgilerini topladıktan hemen sonra tercihlerinizi sıralayın. Bunun için rehber öğretmenlerden yardım almanızda fayda vardır. Yanlış bir sıralama kurbanı olmamak için bu konuya çok dikkat etmek gerekir.