Televizyon izlemek hakkinda

'Güncel Bilgiler' forumunda By_TuaL tarafından 16 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Sonucunda mutlu olduğunuz işleri, yaparken mutlu olduklarınıza tercih edin.Örneğin, akşam eve yorgun argın geldiğinizde yemek sonrası yapacağınız televizyon keyfi size oldukça cazip gelir. Ancak...

İzlediğiniz program bittiğinde neler hissedeceğinizi bir düşünelim:

1. Yapılması gereken hiçbir işinizi henüz yapmadınız.
    2. Üstüne üstlük artık eve geldiğinize nazaran daha da yorgunsunuz. Radyasyon, uzun süre hareketsiz kalmak günün yorgunluğunu kat kat arttırmış durumda.
    3. Oysa eve gelirken, geçenlerde kitap fuarından büyük bir hevesle aldığınız o kitabı artık okumaya başlamaya kararlıydınız. Ama şu an aklınız sadece yatağa gitmenin en kısa yolunu düşünmekle meşgul
    4. Yatma hazırlıkları bile gözünüzde büyüyor da büyüyor.
    5. Mutsuzsunuz...

Televizyon izlemek size sadece anlık bir mutluluk ve izlediğiniz program bittiğinde, kaybettiğiniz zamanın farkına vardığınızda hissedeceğiniz büyük bir mutsuzluk getirir. Bunu her televizyon izleyicisi için söyleyemeyiz elbet. İzlediği programlar konusunda seçici davranan, program bittiğinde iradeli davranarak televizyonu kapatabilen, yani televizyondan fayda görmeyi başarabilen insanlar için geçerli değil bahsettiklerim.

Size tavsiyem eğer bu iradeli insanlardan değilseniz, televizyonu tamamen terk edin. Hiç değilse bir süreliğine. “Aaa! Olur mu? Haberleri nasıl takip edeceğiz?” demeyin sakın, gazete var, radyo var, internet var. Bağımlısı olduğunuz programları izleme arzunuz köreldiğinde dönebilirsiniz televizyonunuza. Kendinize sınırlar koyup, bunların dışına taşmadığınız sürece problem yok artık.

Çocukların televizyon izlemesi mevzusu hepsinden mühim. Çocuğunuzun yalnız başına televizyon izlemesini mümkün mertebe engelleyin. Durmuyor, susmuyor demeyin, çocuğunuza bulabileceğiniz en kötü bakıcıdır televizyon. Bir insan çocukken kapılmazsa televizyon izleme hastalığına, kurtulmuş demektir bu riskten. Zamanını değerlendirmeye ilişkin kazanacağı diğer alışkanlıklar, tıpkı bir aşı gibi, koruyacaktır onu ömür boyu bu hastalığa karşı.

Ben hep şöyle düşünürüm: Zaman makinesi icat edilmiş olsa ve ilkel insanlar günümüze gelseler, televizyon izlerken gördükleri insanları sanırım şöyle değerlendirirler: Sanki büyülenmiş gibi kıpırdamadan, parlak bir kutuya bakan kişiler.

Felsefeniz şu olsun: izleme, yap. Televizyonda spor müsabakalarını izleyeceğine kalk kendin spor yap, dizilerde oturmuş sohbet eden insanları izleyeceğine, sevdiklerinle sohbet et vs. Hangi dizide oturup, uzun uzun televizyon seyreden insanlar görüyorsunuz?

2. ben fazla tv izlemiyorum bir kaç dizi okadar ve bunların sonunda kendimi harika hissediyorum yazılanın tam aksine beni mutlu ediyor izlediklerim :f63:

teşekkürler by-tual güzel bir konuya deyinmişsiniz :f40:

3. emeğine sağlık TUAL:f40: güzel bir konuya değinmişsin:f40:

4. Televizyon izlemiyorum lakin bu net yüzünden diger yapacaklarımı da ya az yapıyor yada hiç yapamıyorum :(

Tv ye uyguladıgım sınırlamayı nete de uygulama zamanım geldi mi ne :f106::f106::f106:

5. Televizyonda spor müsabakalarını izleyeceğine kalk kendin spor yap, dizilerde oturmuş sohbet eden insanları izleyeceğine, sevdiklerinle sohbet et :f40:

güzel bir mesaj vermiş bizlere. Teşekkürler By_Tual

6. Felsefeniz şu olsun: izleme, yap. Televizyonda spor müsabakalarını izleyeceğine kalk kendin spor yap, dizilerde oturmuş sohbet eden insanları izleyeceğine, sevdiklerinle sohbet et vs.:f118::f118::f118:

7. ben seyrettikten sonra keyif aldığım programları tercih ediyorum ... teşekkürler tual

8. Bizler televizyon kelimesi ile bilgisayar kelimesini yer değiştirerek bu yazıyı okusak aceba faydasını görür müyüz. Yoksa okuruz evet evet deriizzz... sonra imam bildiğini mi okur deriz.

9. avrupa yakası ve komedi dükkanını izlemek beni çok mutlu edio...ama çok gerksiz bi sürü program ve dizi var bencede...elinize sağlık..

10. sevdiğim programlar haricinde tv izlemiyorum bir sürü saçmalık dolu
    çok aptalca şeyler varama izleyici kitlesi de var talep arz meselesi
    sanırım aslında çok şey anlatıyo ne diim çok teşekkürlerrr :f40: