Teleskobun bulunuşu hakkında bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yeni gökyüzü görünümünün oluşmasında kesin rolü oynayacak olan adım, sadece uzmanlarca takdir gören astronomik hesapların geliştirilmesi çalışmaları değildir. Bunu sağlayan, Güneş, Ay ve yıldızların daha yakından incelenebilmeleri için gökyüzü cisimlerini yeryüzüne yaklaştıran ve herkesin yararlanabildiği bir fizik aracı olan teleskopun icadı oldu.

  Büyük olasılıkla teleskop, bir bilimsel faaliyet ürünü olarak icat edilmiş değildir. Hollanda'da gözlük üretiminde ortaya çıkan bir yan üründür. Efsane, 1600 yıllarında bir çocuğun, Lippershey'in dükkanında, bir mercekten, vitrinde duran bir diğer merceğe baktığı ve bunun da dışarıdaki cisimleri daha yakın gösterdiğini farkettiği şeklindedir.

  Teleskopun icadı için bir bilimsel dehanın gerekmemiş olması, aslında bu icadın zamanının da çoktan gelip geçmiş olduğunu göstermektedir. Teleskopa her zaman için ihtiyaç duyulmuştu ama gerçekleştirilebileceği düşünülmediğinden, bu alanda herhangi bir girişimde bulunulmamıştı.

  Oysa bunu sağlayabilecek araç ve yollar aslında 300 yıldır ortadaydı. Ancak şans eseri icadına neden olan olay, 16. yy'ın artan zenginliği içinde, optik üretiminin de nicel bakımdan yoğunlaşması oldu.

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2014
Yükleniyor...
- Teleskobun bulunuşu hakkında Forum Tarih
Mürekkebin Bulunuşu, Mürekkep Ne Zaman Bulundu Bunları biliyormusunuz 15 Kasım 2012
Atomun Bulunuşu, Atom Ne Zaman Bulundu Bunları biliyormusunuz 15 Kasım 2012
İntenetin Bulunuşu Bunları biliyormusunuz 12 Temmuz 2012
İnternetin Bulunuşu Ve Gelişimi Teknik Yardım 10 Temmuz 2012