Telefonun İcadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 6 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yüzyıllar boyunca insanoğlu uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayacak işaretler gönderme yollarını aradılar.
  Mesaj iletmek için başvurulan ilk yöntemler, açık havada yakılan ateşler ve parlayan aynalardı. Fransız Claude Chappe 1793 yılında icat ettiği mesaj iletme makinesine, "uzaktan yazan" anlamında "telgraf" adını verdi. Bu aygıtın işleyişi, kule tepesine takılmış hareketli kolların kullanılmasıyla oluşturulan işaretler yardımıyla rakam ve harfleri iletmeye dayanıyordu.

  Sonraki 40 yıl içinde elektrikli telgraf geliştirildi ve 1876'da Alexander Graham Bell, ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. Sağırlarla ilgili çalışmaları, Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu.

  Türkiye'de ilk telefon 1908 senesinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 senesinde hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı 1926 senesinde Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Nisan 2014
Yükleniyor...
- Telefonun İcadı Forum Tarih
telefonun icadı kısa ve öz Soru Cevap 12 Kasım 2012
Alexander Graham Bell Telefonun İcadı Ders notları 2 Eylül 2012
Cep telefonunu kim buldu, cep telefonunun icadı Ders notları 20 Şubat 2011
Görüntülü telefonu kim buldu, Görüntülü telefonun icadı Ders notları 20 Şubat 2011