telefonun icadı kısa ve öz

'Soru Cevap' forumunda EyLüL tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

  1. 1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde, insan iletişiminde yeni bir çığır açıldı. Bell'in buluşundan önce, bir mesajı en hızlı iletmenin yolu, Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Ancak telgraf kullanımında, insan sesinin teller aracılığıyla aktarılmasına olanak yoktu. Kendi dönemine göre yeni bir yöntem sayılan telgraftan önce, acil mesajların atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanılarak iletilmesi gerekiyordu. 1870'li yıllarda pek çok insan, telgrafı geliştirmek için çaba harcıyordu. Ancak Bell, tek başına ipi göğüslemeyi başardı. Bell, tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı.

    Bir yandan da telgrafı geliştirmeye ve bu sayede para kazanmaya çalışıyordu. Deneyleri sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bu zayıf sesi, diğer mucitler de duymuş olsalar bile, büyük farklılığı kavrayamadıkları hemen hemen kesindi.

    Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece, telefon doğdu. On yıl içerisinde, önce Amerika'ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- telefonun icadı kısa Forum Tarih
Alexander Graham Bell Telefonun İcadı Ders notları 2 Eylül 2012
Cep telefonunu kim buldu, cep telefonunun icadı Ders notları 20 Şubat 2011
Görüntülü telefonu kim buldu, Görüntülü telefonun icadı Ders notları 20 Şubat 2011
Telefonu kim buldu, telefonun icadı Ders notları 20 Şubat 2011