Tekerlek eğitim sağlık robot teknolojisi bilgisayar Teknolojisinin gelişimi

'Ders çalışıyorum' forumunda Demet tarafından 18 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. Demet

Demet Editör

Tekerlek eğitim sağlık robot teknolojisi bilgisayar ekonomi alanına etkileri

Tekerlek, eğitim ,sağlık, robot teknolojisi ,bilgisayar
    Yukarıdaki alanlarda teknolojinin gelişimini araştırnız Sonuçlarını yazınız ve rapor haline getiriniz

Tekerlek
    Teknolojinin gelişimi ile de farklı alanlarda kullanımı gerçekleşti. Bu düzen Yakın Doğudan M.Ö. 1. yüzyılda yayılmış çok geçmeden basit dişliler ilave edilerek ilk un değirmenleri yapılmıştır. Bundan sonra tekerleğin kullanıldığı yerler gittikçe genişlemiş, su dolabıyla işleyen mekanik çekiçler, maden öğütme değirmenleri ve dirsekli millerle körükler ve yel değirmenleri geliştirilmiştir.Dişli çarkların bulunmasından sonra saat mekanizması gibi daha karmaşık sistemler yapıldı. Zamanla bu hususta büyük gelişmeler oldu. Tekerleğin gelişimi teknolojiye inkar edilemeyecek katkılar da bulunmuştur. Teknolojinin gelişimi ile de yeni sektörler oluşmuştur.

Robot Teknolojisi

Bugün robot teknolojiler, bir dizi sivil ve askeri uygulamada kullanılmaktadır. Robot sistemler, insanlara benzer fiziksel manipülasyonlar gerçekleştirirler; ve söz konusu manipülasyonlar programlanabilir nitelikte olup, otonom bir şekilde veya tele-operasyon ile gerçekleştirilebilirler. Robotların insanlarla kıyaslandığında çok daha iyi duyusal ve mekanik yetenekleri bulunmaktadır ki bu durum onları rutin görevler için ideal hale getirir. Endüstriyel robotlar, birçok imalat ortamını dönüştürmüşlerdir. Bugün dünya çapında her gün 1,2 milyon endüstriyel robot kullanımdadır.

Sağlık

Sağlık aletlerinin geçmişten günümüze ne şekilde değiştiğini incelemek son derece ilginç olacaktır. Çünkü eski zamanlarda sağlık aletlerinin son derece can yakan şekilde tasarlandığı bilinmektedir. Teknolojinin bu kadar fazla ilerlememiş olması bu durumun temel nedeni olarak gösterilebilir. Eski hastalıkların son derece korkunç olduğu ve tedavi yöntemlerinin de aynı derecede ürkütücü olduğu söylenebilir.
    Londra’da bulunan Bilim Müzesi’nde eski sağlık aletlerine ilişkin bilgi almak isteyen pek çok kişinin görmek isteyeceği aletler bulunmaktadır. Söz konusu müzede hemen hemen 2500 parçadan oluşan bir sergi bulunmaktadır. Bu sergide eski aletlerden, tıp kitaplarına ve pek çok belgeye kadar her şey mevcuttur. Bu durum sağlık aletlerinde nerden nereye gelindiğini de gözler önüne sermektedir.
    Eski sağlık aletlerinin yerine bugün dijital teknoloji ile çalışan pek çok farklı tıp aletleri gelişmiştir. Bu aletler arasında cerrahi müdahaleler için kullanılan aletlerin anestezinin mümkün olması nedeni ile daha acısız olarak kullanılmaları söz konusudur. Aynı zamanda vücut içine girebilen milimetrelik kameraların bulunması da günümüz tıbbının oldukça ilerlediğini gözler önüne sermektedir.

Eğitim

Eğitim teknolojisi insanoğlu ile birlikte gelişmiştir denilebilir. İnsanlar, çevresindeki diğer insanlara bildiği herhangi bir şeyi öğretmek zorunluluğuyla yüzleştiği anda, öğreteceği şeyi hangi araç, yöntem ve tekniklerle nasıl öğreteceği, yani gerekli çevre ayarlamasını nasıl yapacağı sorunuyla karşılaşmışlardır. Bu nedenle eğitim teknolojisinin insanın kendisine ilk defa “Bunu nasıl öğretirim?” diye sorduğunda ortaya çıktığı söylenebilir.

Eğitim teknolojisi,insan öğrenmesiyle ilgili problemleri analiz etmek,çözüm bulmak, çözümü yönetmek,gerçekleştirmek, değerlendirmek için insanlar, prosedürler, yöntemler, fikirler, araçlar ve organizasyon ile uğraşan karmaşık ve bütünleşik bir süreçtir.
    Eğitim teknolojisi, artık,20 sene öncesinde olduğu gibi makine, projektör, radyo, televizyon, vb. araçların eğitimde kullanımı anlamında değildir.

Eğitim teknolojisi,davranış bilimleri verilerine dayalı olarak gelişmekte olan eğitim bilimlerinin insanı yetiştirmeye yönelen teknolojisidir.
    Eğitim teknolojisi genellikle“eğitimde teknoloji” ile karıştırılır.
    Eğitimde teknoloji kuruluşlarda eğitim gerektiren alanlarda teknolojinin uygulanmasıdır.

Bilgisayar

Bugün kullanmış olduğumuz bilgisayarların temeli ise 1940’lı yıllarda atılmıştır. Uçaklar için geliştirilen ve Z3 adı verilen bu araçlar ile birinci nesil olarak adlandırılan bilgisayarlar üretilmiştir.

İkinci nesil adını verdiğimiz bilgisayarlar ise 1960’lı yıllarda kurumlarda, üniversitelerde ve iş yerlerinde kullanılmaya başlamıştır. İkinci nesil bilgisayarlar önceki nesile göre depolama birimleri, hafıza ve işletim sistemleri ile programları da içermekteydi.

Üçüncü nesil bilgisayarlar ise 70’li yıllarda ortaya çıkan, daha fazla programı işletim sistemi altında çalıştıran yazılımlar olmuştur.
    Bugün kullanmış olduğumuz dördüncü nesil bilgisayarların temeli 70’li yılların sonunda atılmış ve bugüne kadar geliştirilmeye devam edilmiştir.