Tayyar Mehmed Paşa Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tayyar Mehmed Paşa Hakkında bilgi

  Sultan Dördüncü Murad devri Osmanlı sadrzamlarından. Nasuh Paşa kethüdlığından yetişerek Bağdat Muhsarasında Safevîler tarafından şehit edilen (1625) Uçar Mustafa Paşanın oğludur.

  Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, vezir pyesiyle Diyarbakır Beylerbeyi oldu. Abaza isynında, onunla berber olmuş gibi görünerek Abazanın Kayseri Harbinde mağlup olmasını temin etti. Dördüncü Murad Hanın Bağdat Seferine çıktığı sırada Musul taraflarının muhfazasıyla görevliydi. Sadrzam Bayram Paşanın vefatıyla, orduya dvet olunarak vezir-i zam tyin edildi (Ağustos 1638).

  Bağdat Muhsarasının gecikmesi üzerine, Murad Hanın şiddetli bir emrini alan Tayyar Mehmed Paşa, kılıcı elinde olduğu halde serdengeçtilerin başına geçerek kale burçlarına tırmandı. Şiddetli çarpışmalar sonucunda, Bağdat Kalesinin önemli burçlarından birkaçını ele geçiren Tayyar Paşa, bu sırada bir kurşunla vurularak ağır yaralandı ve çadırına naklini müteakip veft etti (Aralık 1638). Kabri, İmm-ı Azam türbesi bahçesinde, babasının yanındadır.

  Tedbirli, temkinli, cesur ve değerli bir kumandan olan Tayyar Mehmed Paşanın veftı, Sultan Dördüncü Muradı çok müteessir etmiş ve:

  Ah Tayyar, Bağdat Kalesi gibi yüz kaleye değerdin. Allah taksirtını af, Cennette rhunu nra gark eyleye sözleriyle hakkında hayır du etmiştir.
   
Yükleniyor...
- Tayyar Mehmed Paşa Forum Tarih
Cafer-İ Tayyar Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 23 Ağustos 2012
Ali Tayyar Önder Kimdir Biyografi 26 Mart 2012
Şamil Tayyar Kimdir, Hayatı Biyografi 14 Mayıs 2011
seyyartayyar.com giriş Sipariş Haberler 26 Ocak 2011