Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Caiz Midir?

'İslami Bilgiler' forumunda By RiZeLi tarafından 20 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Caiz Midir
    Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Günah Mıdır

Tavla oynamak Cumhuru ulemaya göre haramdır. Peygamber (SAV) : “ Tavla oynayan kimse sanki elini domuzun et ve kanı ile boyamış gibidir” buyurmuştur. Kumar ; oyun kağıdı , tavla ve benzeri şeylerle para karşılığında oynamaktır. Onunla oynamak büyük günahlardan birisidir. Çünkü bir oturmada büyük servetlerin yok olmasına ve birçok yuvaların yıkılmasına vesile olur. Kumar yoluyla kazanılan para haram olup sahibine iade edilmesi lazımdır.

Oynanacak bu tür oyunlar neticede zaman israfıdır. Eğer bu oyunlar namazı kılmaya engel oluyorsa haramdır. Camii cemaatini kaçırmaya vesile oluyorsa mekruhtur. Eğer iddia karşılığında oynanıyorsa zaten haramdır. Ancak bunların hiçbirisine vesile olmuyorsa bilardo vs gibi oyunlar başlıbaşına haramdır denemez.

Cenab-ı Hak buyuruyor: “Şüphesiz içki, kumar, dikili putlar ve fal okları şeytanın işinden bir pisliktir. Ondan sakınınız ki felaha kavuşabilesiniz”

Peygamber (sav) de buyuruyor. “ Bazı kimseler başkasının malına haksız olarak dalarlar, onlar için cehennem vardır.

Kaynak:iskenderpaşa

2. Cevap: Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Caiz Midir?

Bir zamanlar bende çok severek oynuyordum Okeyi ama bizimki para karşılığı değil sadece zaman öldürmekti. Günaha girmemişizdir inşallahhh :)

3. Cevap: Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Caiz Midir?

Bilmiyorum bazılarını ama oynadıklarımda zaten kotu bir sey icin değildi aynen zaman oldurmek içindi..

4. Cevap: Tavla, Blardo, Okey Gibi Oyunları Oynamak Caiz Midir?

Tavlayı da okeyi de severek oynarım ama bugüne kadar hiçbir şey karşılığında oynamadım. Aynen umarım günaha girmemişizdir:)