Taşınabilir Opera ve Linux

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 31 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Opera’nın taşınabilir sürümünü Linux üzerinde kullanmak istiyorsanız bu yazımızı incelemelisiniz.

Opera’nın portable versiyonlarında Linux işletim sistemi için herhangi bir versiyonu bulunmamaktadır. Fakat kimi zaman Linux sistemler üzerinde de bazı gerekliliklerden ötürü portable bir Opera sürümü kullanma gerekliliği olabilmektedir. Kimileriniz ne gereği var falan diye düşünebilir fakat bazen anlaşılmayan hataların anlaşılması ya da tamamen kişisel bilgilerin işletim sisteminde tutulmaması amacıyla bir portable versiyon kullanma gerekliliği oluşabilmektedir.

Bu çalışma için örnek olarak Ubuntu sistemini ele alacağız…

Herhangi bir .exe paketini bildiğiniz gibi Windows üzerinde kolayca çalıştırabilirsiniz. Fakat bu paketi Linux gibi bir sistem üzerinde çalıştırmak için yardımcı bir program olan Wine programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu programı bir nevi Windows program emülatörü olarak değerlendirebilirsiniz.

Wine Programının Kurulumu
    Ubuntu masaüstünüzde Sistem>Yönetim>Snaptic Paket Yöneticisi’ni açın ve yönetici şifrenizi girin.

Açılan ekrandaki sağ üstteki arama kutucuğuna wine yazarak aramayı yapın.

Ekranın alt kısmında ilgili paketleri göreceksiniz.”wine” isimli paketi seçerek üstteki “uygula” düğmesini tıklayarak kurulum yapılmasını bekleyin.

Opera’yı Çalıştırma

Kurulum bitirdikten sonra Opera@USB programını BURADAN indirin ve arşiv dosyasını açın. Dosya içerisindeki opera.exe dosyası üzerinde Sağ klik/Wine Windows Loader Program ile aç mensünü kullanarak Opera’yı çalıştırın.

2. Cevap: Taşınabilir Opera ve Linux

Vayy Taşınabilir:))) Abi Sen garanti Alırsın:)

3. Cevap: Taşınabilir Opera ve Linux

Bir tane taşınabilir bellek alırsam ilk işim rizeli :)

4. Cevap: Taşınabilir Opera ve Linux

Konuyu Gördüm Dedim Tamam Pardus Abii Hemen Başvurur:)))))