Taş Köprü (Eski Köprü)-Seyhan Adana

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Ezlem tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Adana taş köprü hakkında bilgi  Adana Seyhan köprüsü

  [​IMG]

  Adana Kalesi’nin doğusunda, Seyhan Irmağı üzerindedir. Bu köprüye Seyhan Köprüsü veya Eski Köprü ismi de verilmiştir. Tarih boyunca kervan yollarının önemli bir noktasıdır. Aynı zamanda askeri yönden de yararlanılmıştır. Roma İmparatoru Hadrianus (117-138) tarafından yaptırılmıştır. Adana Arkeoloji Müzesindeki mermer bir yazıttan, köprünün Mimar Aujaentios tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir.

  Köprü VI.yüzyılın ortalarında onarılmıştır. Bunun ardından Abbasi halifeleri Harun ül Reşit ve Memun, Osmanlı döneminde Sultan III.Ahmet, Sultan Abdülmecit ve Sultan II.Abdülhamit tarafından onarılmıştır. Köprünün son onarımı 1949’da yaptırılmıştır. Abbasi Halifesi Memun köprünün giriş ve çıkışına kapı ve mazgal gibi ilaveler yaptırmış ve köprüden geçenlerden para alındığı Evliya Çelebi’den öğrenilmektedir. Abbasi Halifesi Harun Reşit köprüyü kale ile birleştirmiştir. Evliya Çelebi’nin değindiği kapı ve mazgallar günümüze gelememişse de kale duvarı ile bazı kalıntıların izleri dikkati çekmektedir.

  Köprü 319 m. uzunluğunda ve 13 m. yüksekliğindedir. yanlardan ortaya doğru yükselen 21 kemeri bulunmaktadır. Ortadaki büyük kemerde iki aslan kabartması görülmektedir

  Alıntı [/SIZE][/COLOR][/FONT]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Taş Köprü (Eski Forum Tarih
Taş Köprü (Eski Köprü) Hakkında Bilgi ve Resimler Seyhan Adana Türkiye Coğrafyası 23 Ocak 2011
Trabzon Köprübaşı Haritası Türkiye Coğrafyası 16 Eylül 2012
Vezirköprü Haritası Türkiye Coğrafyası 8 Ağustos 2012
Köprübaşı Haritası Türkiye Coğrafyası 4 Temmuz 2012