Tartişma Adabi

'Eğlence' forumunda Wish tarafından 8 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Bence tartışma ;
    Farklı düşüncedeki kişilerin bir araya gelerek konu hakkında ki, bilgi ve düşüncelerini karşısındaki kişi, kişilere seviyeli bir şekilde aktarmak ve karşısındaki kişinin düşüncelerini dikkatlice dinlemek, düşünce tarzını anlamaktır.
    Tartışmaya başlarken bir şeyi göz önünde bulundurmak, belirtmek gerekiyor; düşünceleriniz kişiye mi yoksa düşünceye mi karşı...

Medenî insanlarız değil mi...

Sizce bir tartışma, tartışma konusu nasıl olmalı ?

2. Tartışma Adabı

Tartışmanın amacı kazanmak değil, çözüm olmalıdır. :f40: Güzel bir konu, güzel bir açıklama ve de güzel bir paylaşım, kutluyorum Wish... :f9:

3. Tartışma, bir fikri veya düşünceyi karşı fikre yada düşünceye savunmaktır.
    Tartışırken bence tartışılan konun dışına çıkmadan o kunaya odaklanarak ve fikrine karşıda olsak
    karşımızdaki kişiyi çok iyi dinlemek düşüncesini analiz etmek gerektiğini düşünüyorum.
    Birde tartışmayı çatışmaya dönüştürmeden ses tonlarına ve mimklere dikkat etmek gerekir
    ses tonumuzla veya mimiklerimizle karşımızdakini sindirmek yerine anlamak diyorum.

Güzel bir konuya el atmışsınız Wish Tebrik ediyorum.

4. tabiki tartışmada fikir tartışılır kişiler değil ve bunun üzerinden konu gider uzlaşı olur yada olmaz ama herkez kendi düşüncesini söyler ve asla 301 den yargılanmamlı insanlar:)

5. Evet, ana amaç kendi düşüncelerimizi karşımızdakilere empoze etmek olmamalıdır ama doğamız gereği fikirlerimizi karşımızdakilere kabul ettirmek de isteriz, bu kaçınılmaz bir durum, önemli olan bunu nasıl yaptığımız...

Bir tartışma sırasında karşımızdakine fikrinin yanlış olduğunu söylemenin yolları vardır sanırım, örneğin "hayır bu söylediklerin tamamen yanlış ve hatalı git doğrusunu öğren de gel" demek yerine "evet değişik bir bakış açısı ama bakın bir de bunlar bunlar var, bir bakın isterseniz" demek daha mantıklı geliyor, böyle davranarak karşımızdakini doğrusan savunma yapmaya itmediğimiz için hem kendi fikirlerimizi kabul ettirebilmek daha olasıdır, hem de ortamın gerilmesini önlemek, aslında ortamın gerilmesini önlemek hepsinden daha önemli, istisnasız her tartışmada, taraflar birbirlerinin fikirlerini kabul etsin ya da etmesin, iki taraf da bir şeyler kazanacaktır, doğru veya yanlış yeni bir şeyler öğrenebilecektir ki tartışmanın asıl amacı budur bence, birikimi arttırmak.

Teşekkürler WiSH..

6. En iyi tartışma hiç birşeyin anlaşılmadığı tartışmadır :) :) :)

7. hiç bir tartışma iyi bir sonuca varmamıştır bence :f40:
    kimler bu bahsettiğiniz şekilde tartışabilirki benki bu kadar sakin bir insanım tartışma anında bir başkasına fırsat vermem gerektiği yerde :f106: :f106:

ee tabiki haksız olduğum durumlar hariç:oops:

8. Neden hiçbir tartışmada iyi bir sonuca varılamıyor arkadaşlar. Tartışmada amaç uslubumuzu iyi kullanarak karşımızdaki alt etmek değildir ki bence. Önemli olan bir fikri masaya yatırarak enine boyuna ne görüş varsa ortaya koymak değilmidir.Sonrada bu görüşlerden en mantıklısını içinden seçmek değilmidir.

ve şunuda eklemek istiyorum.küçük insanlar insanları,normal insanlar olayları,büyük insanlar fikirleri tartışırlar.

9. bence tartışmada en önemlisi kişilerdir birbirlerinin fikirlerine karşı duyulan saygıdır diye düşünüyorum

10. tartışmada öncelikle dinlemeyi bilmek gerekir. unutmayalım "dinlemek için iki kulağımız,konuşmak için bir ağzımız var"karşımızdaki kişinin öncelikle sözünü bitirmesini beklemeliyiz.fikirlerimizi itirazlarımızı ondan sonra yapmalıyız.emeğine sağlık WİSH:f118:

11. Evet mantıklı olan fikirlerin tartışılmasıdır ama malesef bir noktadan sonra nedense tartışmacılar fikirleri bırakıp birbirlerini eliştirmeye, yargılamaya başlarlar bu noktada ipler kopar...
    Burda sorun bence öncelikle eleştiriye açık olmayışımızdan kaynaklanır, karşımızdaki kişiye ve fikrine saygıda önemlidir, dinlemeyide bilmek gerekir bu üçü bir arada olduğu zaman harika bir tartışma ortamı oluşturulabilir ama malesef diyorum tekrar biz bunlardan sanırım biraz yoksunuz