Tarihten önceki çağları nelerdir

'Ders notları' forumunda SümbüL tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Tarihten önceki çağları

İnsanların varolusundan yazının icadına kadar olan döneme tarih öncesi dönem denir. Tarih öncesi devirlerin birbirinden ayrılmasında kullanılan araç ve gereçlerin niteliğine bakılmıstır.

Tarih öncesi devirler
    1)TASDEVRİ
    2)KALKOLİTİK(TAS-BAKIR) DEVRİ
    3)TUNÇ DEVRİ
    a)Eskitas (Kabatas) Devri
    b)Ortatas (Yontmatas) Devri
    c)Yenitas (Cilalı Tas) Devri

1)TASDEVRİ:
    a)EskiTas (Kabatas) Devri:
    Bu devri yasayan insan toplulukları ilkel bir göçebe hayat sürmüslerdir.
    Ağaç kovuklarında, mağaralarda ve nehir yataklarında yasayan insanlar tabiatta hazır bulduklarıyla,
    avcılık ve balıkçılıkla geçinmislerdir.(Avcı ve toplayıcı) Türkiye'de Eski Tas Devri(MÖ.600.000-MÖ.10.000):
    Antalya'da Karain,Beldibi ve Belbası Mağaraları Anadolu'da bu döneme ait önemli merkezlerdir.

b)Ortatas (Yontmatas) Devri:
    İnsanlığın toplayıcılık ve avcılıktan üretime geçis yaptığı dönemdir.Hayvanlar evcillestirilmistir. Türkiye'de Ortatas Devri(MÖ.10.000-8000): Antalya'da Beldibi mağarası, Göller yöresinde Bardiz, Samsun'da Tekkeköy bu devre ait önemli merkezlerdir.

c)Yenitas (Cilalı Tas) Devri :
    Tarım hayatı baslamıs,köyler kurularak yerlesik hayata geçilmistir. Türkiye'de Yenitas Devri(MÖ.8000- MÖ.5500): Diyarbakır'da Çayönü, Gaziantep'de Sakçagözü, Konya'da Çatalhöyük önemli merkezlerdir.
    NOT: İnsanlık tarihinin ilk yerlesim yeri olarak Konya Çatalhöyük kabul edilmektedir. İlk üretim yeri de Çayönü(Diyarbakır) kabul edilir.

2)KALKOLİTİK(TAS-BAKIR) DEVRİ:
    Tas devrinin sonlarına doğru maden kesfedilmistir. İlk kullanılan
    maden bakırdır. Türkiye'de Kalkolitik Devir(MÖ.5500-MÖ.2500): Çanakkale'de Truva, Burdur'da Hacılar, Yozgat'ta Alisar, Çorum'da Alacahöyük'dür.

3)TUNÇ DEVRİ:
    Bu dönemde site denilen ilk yönetim örgütleri(devlet) olusturulmustur. Türkiye'de Tunç Devri(MÖ.2500- MÖ.1200): Anadolu'da üretim artmasına paralel olarak ticaret gelismis, toplumsal iliskiler
    hızlanmıstır. Yazı Asurlu tüccarlar tarafından Türkiye'ye getirildi.

NOT: Anadolu'da ilk yazılı belgeler Kayseri yakınlarındaki KÜLTEPE'de bulundu.
    Böylece Anadolu'da tarih çağları basladı.(MÖ.2000)