Tarih boyunca dini olmayan bir toplum varmıdır

'Soru Cevap' forumunda ZeuS tarafından 26 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tarih boyunca dini olmayan bir toplum varmıdır

  İnsan var olduğu ilk günden beri, yüce bir varlığa yönelme, ona inanma, sığınma ve ondan yardım dileme ihtiyacı hissetmiştir. Bu nedenle din, tarihin bütün devirlerinde ve toplumlarda daima var olan evrensel, köklü bir olgudur. İnsana hitap eden, insan için söz konusu olan din, insanla beraber var olmuş ve tarih boyunca varlığını sürdürmüştür. İnsanlığın vazgeçilmez bir gerçeği olması nedeniyle bundan böyle varlığını devam ettirecektir.


  Dinler tarihi alanında yapılan araştırmalar, az da olsa Tanrı inancı olmayan insanlara rastlamasına rağmen, her toplumun bir dine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Batılı bilim adamlarından Henri Bergson "Bilimden, sanattan yoksun insan toplulukları geçmişte var olmuştur. Şimdi de vardır. Fakat dinsiz bir toplum kesinlikle var olmamıştır" sözüyle bu gerçeği dile getirmiştir.

  Eski dönemlere ait mimari yapılarda, sanat eserlerinde ve edebi ürünlerde bir kısım dini motiflerin yer alması eski çağlarda yaşamış insanların bir dine inandıklarını, dolayısıyla dini hayatın çok eskilere dayandığını ortaya koymaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Tarih boyunca dini Forum Tarih
Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabeler kısaca Etüt Merkezi 23 Ocak 2016
Türklerin Tarih Boyunca Kurduğu En Büyük Devletler ve Tarihleri Genel Türk Tarihi 4 Ekim 2011
İstanbulun tarih boyunca isimleri nelerdir Bilgi Rehberi 24 Kasım 2010
Türklerin Tarih Boyunca Kullandıkları Takvimler Genel Türk Tarihi 29 Ekim 2010