Tarhun Bitkisi Nedir

'Şifalı Bitkiler' forumunda EyLüL tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tarhun Bitkisi Nerelerde Yetişir



  Tarhun Bitkisi Resmi

  Bilgi Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Sibirya'dır.

  Türklerin Ortaasya'dan göçleriyle İran ve Anadolu'ya getirilmiş, Haçlı seferleriyle Avrupa'ya götürülmüş; daha sonra oradan dünyaya yayılmıştır. Günümüzde Avrupa'da büyük ölçüde kültürü yapılmakta, ülkemizde de Ankara, Gaziantep, Urfa ve Erzurum daki bazı bahçelerde yetiştirilmektedir.

  60-120 cm. boylanabilen, keskin ama hoş kokulu, dayanıklı çokyıllık çalımsı bitkidir. Yuvarlak kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi açık yeşil renklidir; oysa bitkinin tabanına doğru gövde kahverengileşir. Yaprakları ince, uzun ve parlak yeşil renklidir. Yaprak altında bulunan yağ bezeleri biberimsi acı tadı olan güzel bir koku yayarlar. Çiçekleri küre biçimli, küçük ve yeşilimsi beyaz renkli olur.

  Tarhunun yapraklı dallari iyot, mineral tuzlar, A ve C vitamini yönünden zengindir. Körpe ya da kurutulmuş yaprakları pek etkili çeşnisi nedeniyle, Fransızlarınki gibi dünyanın en seçkin mutfaklarında baharat olarak bolca kullanılmaktadır.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Tarhun Bitkisi Nedir Forum Tarih
Tarhun, Tarhun nedir,Tarhun bitkisinin faydaları nedir Sorun Cevaplayalım 26 Ocak 2011
Tarhuncu Ahmed Paşa Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 23 Kasım 2012
Tarhun Faydaları Şifalı Bitkiler 30 Ağustos 2010
Soru Gılgamış'ın Denizin dibinden çıkardığı ölümsüzlük bitkisini yutan hayvan hangisidir Sorun Cevaplayalım 6 Nisan 2016