Takvimi hangi ülke bulmuştur?

'Ülkeler' forumunda YAREN tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dünya’da şuan en çok miladi ve hicri takvim kullanılmaktadır. Hicri takvim ay yılı esas alınarak hazırlanmış ve peygamberimiz Hz. Muhammed’in göçünü başlangıç almıştır. Miladi takvim ise güneş yılı esaslı ve Hz. İsa’nın doğumunu başlangıç almıştır. Atalarımızın en eski takvimi ise 12 Hayvanlı Türk Takvimi olmuştur.

  İlk takvim Babil’liler tarafından kullanılmış, iki dolunay arasında geçen 29,5 günlük dönemi temel almıştır. Bu takvime göre 354 günlük kameri yıl denilen ay yılı ortaya çıkmıştır.

  Güneşe dayalı takvimi ise Eski Mısırlılar geliştirmişlerdir. Gökyüzünde en çok parlayan yıldız olan Sirius her yıl Nil’in taşdığı dönemde gün doğumundan önce parlardı bu yüzden takvim Nil’in taşkın zamanlarını belirlemek için kullanılmıştır.

  Mayalar’da takvim ile ilgilenmişler fakat takvimlerini yıla dayandırmamışlardır, onların takvimi geçmişi ve geleceği içine alacak şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde kullanılmakta olan modern takvimlerin temelleri ise 8. YY’da atılmıştır. Milattan önce 46 yılında Jül Sezar tarafından kullanılan Jülyen Takvimi bu takvimlerde esas alınmıştır. Ayrıca Jülyen Takvimi’ne son şeklinide milattan sonra 8 yılında Roma İmparator’u Augustus vermiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Takvimi hangi ülke Forum Tarih
cumhuriyetin ilanından önce ülkemizde hangi takvim kullanılıyordu bu takvimin özellikleri nelerdir Genel Türk Tarihi 17 Şubat 2015
Günümüzde Hangi Takvimi Kullanıyoruz Kısa Bilgiler 17 Şubat 2012
12 hayvanlı Türk takviminde hangi hayvanlar bulunur Genel Türk Tarihi 18 Mart 2011
Miladi Takvimin Başlangıç Noktası Nedir Merak Ettiklerimiz 6 Nisan 2014