takma dişler nasıl yapılıyor

'Hastalıklar' forumunda Blue tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. takma dişler nasıl yapılıyor


  Ağızda çeşitli nedenlerle estetikbozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

  Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.  Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

  Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

  Protez Çeşitleri
  *Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)  *Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)  *implant üstü protezler (sabit veya hareketli)
   
Yükleniyor...
- takma dişler nasıl Forum Tarih
Abdest Alırken Takma Dişler Çıkarılmalı mı İslami Bilgiler 26 Temmuz 2012
Kış lastiği takmayana ceza Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Kış Lastiği Takmamanın Cezası Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Örgüde takma kol nasıl yapılır? El Becerileri 14 Ocak 2016