Taçsız Kral Metin Oktay İyi ki Doğdun

'Spor Gündemi' forumunda Aysell tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Taçsız Kral Metin Oktay

Futbolculuğu, Galatasaraylılığı ve en önemlisi kişiliğiyle bugün de yeni nesillere örnek olmaya devam eden Taçsız Kral, 1991'de bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılmasaydı bugün 74 yaşında olacaktı.

Orhan Ayhan (Zamanın spor spikeri ve gazeteci) : " Metin Oktay Galatasaray için inanın bir milattır. Sarı Kırmızlı takım çok büyük problemler yaşıyordu daha doğrusu halka mal olmamıştı. Metin Oktay'ın o nefis golleri, harika futbolu sahneye çıktıktan sonra, o bütün gazetelerin manşetlerindeyer almaya başladıktan sonra ve de sinemalarda Metin'in golleri seyredilmeye başlandıktan sonra tribünler tıklım tıklım dolmaya başladı ben de anlattığım maçlardan çok daha büyük heyecan duymaya başladım. E böyle bir adam sevilmeyecekte kim sevilecek? O sıralarda doğan çocukların büyük bir bölümüne inanın bana Metin ismi verilirdi.”

Orhan Koloğlu (Gazeteci-Tarihçi) : " Metin'in gelmesi Anadolu'nun bütün insanlarını Galatasaray'a çeken bir unsur oldu. O zamanki anlayışla Galatasaray Lisesi çok takdir gören bir kurumdu şimdiki üniversiteye eşdeğerdi bu yüzden oranın yaptığı iyidir deniliyordu ama kendi içinden değil de dışarıdan gelen birisi ona çok daha büyük bir katkı yapıyordu bu gerçekten müthiş bir şeydi.”

Bülent Eken (Eski Galatasaraylı futbolcu) : " Metin Türk futbolunda seyirciyi büyüten kişi olmuştur. İlkidir de. Tabii ki ondan sonra da gelenler oldu ama ilkidir ve en büyüğüdür.”

Adnan Polat (Galatasaray Spor Kulübü Başkanı) : " Ben Mecidiyeköyde Camspor diye bir takımda futbol oynuyordum. Şu an Alisamiyen'in orda mağazaların olduğu tarafta bir saha vardı biz kömürlü saha derdik oraya.Biz orda futbol oynardık. Metin Abi de oraya gelirdi çıktığında bizi izlerdi gelip bize hareketler gösterirdi .Tabii ki o sıralarda sadece Galatasaray değil tüm Türkiye Metin Oktay'a hayrandı. Bizim Metin Ağabey'e olan hayranlığımızdan Galatasaraylılığımız öne geçti yoksa düşünebiliyor musunuz ailem Beşiktaşlı, Beşiktaş semtinde oturuyorum bense deli bir Galatasaraylıyım. Bu Metin Ağabey'e olan sevgimden kaynaklandı. Beni Galatasaraylı yapan odur.”

Reha Eken (Eski Galatasaraylı Futbolcu) : " Valla Metin Oktay'ın nasıl bir insan olduğunu tarif etmeye benim lisanım yetmez. Mükemmel bir çocuk, mükemmel bir Galatasaraylı, dünya iyisi bir kardeş. Metin Oktay geldiği zaman aynı mevkideydik. Galatasaray tarihinde 4-5 tane çok büyük santrafor oynamıştır ama hiçbiri ben de dahil Metin Oktayla kıyaslanamayız.”

Doğan Koloğlu ( Eski Futbolcu - Gazeteci) : " Bir kere Fenerbahçe maçıydı İnönü Stad'ında oynanacaktı yanılmıyorsam. Santrafla hırlaştı ve kasti olarak vurdu. Sonra Fenerbahçe tribünleri Metin aleyhine küfre başladı. Metin tribüne dönüp eliyle öpücük gönderdi ve yeter anlamında ellerini kaldırdı, hatasını kabul etti ve Fenerbahçe taraftarından alkış aldı.”

Taçsız Kral Metin Oktay..
    Tek Aşkıydı Galatasaray !
    Senin Gibi Cimbomluyu
    Unutur mu Bu Taraftar

2. Cevap: Taçsız Kral Metin Oktay İyi ki Doğdun

Mekanın cennet olsun Taçsız Kral:)