Suyun Faydaları yararları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Erkan tarafından 13 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, vücudun yüzde 55-75'inin, beynin ise yüzde 95'inin sudan oluştuğunu belirterek, "Yeterli miktarda su içmek sesi güzelleştirir" dedi.

Yorulmaz, su içmenin faydalarını şöyle anlattı:”Araştırmalara göre, yeterli miktarda su içmek daha fazla kalori harcanmasını sağlar. Aç karnına içildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır, cildin nemini ve gerginliğini artırarak kırışıklıkları önler, yumuşaklık ve parlaklık verir, selüloitten korur.

Aynı zamanda sesi güzelleştirir, böbreklerin çalışmasını düzene sokar,idrar yollarını kum ve taş oluşumundan korur, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olur, ağız kuruluğunu ve ağız kokusunu önler, eklem hareketlerini kolaylaştırır,kilo vermeyi sağlar. MEME KANSERİNDEN SUYLA KORUNUN

Prof. Dr. Yorulmaz, emziren annelerin yeterli su içmesi durumunda süt miktarının artacağını belirterek, her gün yeterli miktarda su içmenin kalın barsak, idrar kesesi ve meme kanserinden koruyucu olduğunu, ayrıca insan sağlığı için çok önemli olan iyot, kalsiyum, sodyum gibi pek çok mineralin de suyla alındığını bildirdi.

SU AZLIĞI BEBEKLERDE ÖLÜMLERE YOL AÇABİLİR

Prof. Dr. Yorulmaz, su azlığının bebeklerde ölümlere yol açabildiğini belirterek, suyun vücudun su ihtiyacını gidermede en önemli besin olduğunu söyledi.

2. :f73::f73::f73:
    Suyun bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum..Ben üç günde bir su içerim..O da aklıma gelirse..:f196:

Teşekkürler Lordumm bilgilendirdiğin için..Daha sık su içmeye özen gösteririm bundan sonra..:f40:

3. Daha öncede duymuştum ama bu kadar ayrıntılı değil çok teşekkür bundan sonra daha fazla su içicem emeğine sağlık Erkan.:p

4. Teşekkürler suyun faydaları anlatmakla bitmez güzel özetlemişsiniz

5. tşkler paylaşım için ben günde en az 1 litre içerim

6. çok faydalı bilgiler saol erkan

7. kolada sıvı su yerine geçermi eğer geçerse günde 2,5 lt cik içiyorum ama gerekirse dahada içebilirim :f106:

8. Teşekkürler Erkan abi. Su kadar güzel bir içecek yok :f40:

9. Teşekkürler Erkan. Çok yararlı bir paylaaşımda bulunmuşssun arkadaşım. Bende yeterince su içemeyenlere küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Suyu küçük pet şişelere doldurup ellerinde hazırda bulundursunlar. Çünkü elinizde bulununca sürekli içmek zorunda kalıyor insan.

10. Bir çoğu bildiğim bilgilerdi bilmediklerimide sayende öğrendim tertibim:f40: Teşekkürler

11. Çok su içmeyin iyice cıvırsınız dicem ama demiyeyim konuyu cıvıtmış olurum.... O yüzden erkan ne diyorsa doğrudur.... Tertibi Ezlem olmasına rağmen (En büyük yalanı kim söylicek yarışmasının aynı zamanda birinci ikinci ve hatta üçüncüsü olan Ezlem... )

12. Ben çok içerim .... Teşekkürler Erkan

13. tşkler faydali bilgiler için