Sütçü İmam Olayı Kısaca

'Osmanlı Tarihi' forumunda Yasemin tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Sütçü İmam Olayı Kısaca Özeti  Sütçü İmam Ali lakaplı Hacı İmamdır Maraşlı'dır.Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından Sütçü İmam olarak da bilinmektedir.İstiklal Savaşı kahramanlarımızdan Sütçü İmam’ın Maraş’ta, işgalci Fransız askerlerine ilk kurşunu sıktığı tarih: 31 Ekim 1919 Cumadır.

  Sütçü İmam Olayı şöyle olmuştur;

  Fransız kuvvetlerinin Maraş'a girişlerinin ertesi günü 31 Ekim 1919 tarihinde Fransız ve Ermeni askerler üçer-dörder kişilik gruplar halinde çarşı - pazar ve mahalleleri dolaşıyordu. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk milletini ve Türk Hükümeti'ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı'ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.

  Bir grup Fransız - Ermeni askeri ikindi üzerinde Uzunoluk Caddesi'nden kışlaya dönüyorlardı. Askerler yol değiştirerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.diyerek kadının peçesini yırttılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılıp yere düştü. Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler. Türkler, askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Askerler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait şehit oldu ve Gaffar Osman yaralandı.
   
Yükleniyor...
- Sütçü İmam Olayı Forum Tarih
Sütçü İmam Olayı Nedir Osmanlı Tarihi 2 Temmuz 2013
Sütçü İmam Hakkında Ansiklopedik Bilgi Hakkında bilgi 3 Temmuz 2013
Sütçü İmam Hakkında Kısa Bilgi Hakkında bilgi 1 Temmuz 2013
Sütçü imam hayatı ve mücadeleleri Etüt Merkezi 10 Ekim 2011