Sümela Manastırı Trabzonun hangi ilçesindedir

'Okulistik' forumunda YAREN tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. sümela manastırı hangi ilimizdedir?

  Sümela Manastırı - Maçka - Trabzon

  [​IMG]

  Trabzon'un Maçka İlçesinin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sumela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

  Trabzon il merkezi geçilip, Gümüşhane-Erzurum yoluna sapılır. Maçka ilçesi girişinden Manastır yoluna sapılarak gidilebileceği gibi, Maçka ilçesinden sürekli kalkan minübüslerle de gitme imkanı vardır. Özel araçla gidilmişse ve araç içinde çocuk-yaşlı varsa en son noktaya kadar araçla tırmanmak tavsiyemdir. Yorucu bir patikadan sonra manastıra ulaşılır.
   
 2. Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan (Eski Yunanca adı: Panagia) deresinin batı yamaçlarında Kara (Eski Yunanca adı: Mela) tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Yunan Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela (Παναγία Σουμελά) veya Theotokos Sumeladır.
   
Yükleniyor...
- Sümela Manastırı Trabzonun Forum Tarih
Sümela Manastırı Türkiye ile ilgili 23 Haziran 2010
Sümela'nın Şifresi: Temel Magazin haberleri 21 Aralık 2011
Parma Manastırı Kitabının Yazarı Kimdir Kitap özetleri 6 Mayıs 2012
Barlaham Manastırı Ne Nerede ? 14 Eylül 2011