Sülfürik asit ve hidroklorik kullanıldığı yerler

'Ders notları' forumunda Demet tarafından 20 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Sülfürik asit ve hidroklorik kullanıldığı yerler nelerdir

  Hidroklorik asit , hidrojen ve klor elementlerinden oluşan, oda sıcaklığı ve normal basınçta gaz halinde bulunan kimyasal bir bileşik. Halk arasında tuz ruhu olarak da bilinir.

  Hidroklorik asit, çeşitli farklı iş alanlarında kullanımı bulunan bir tür inorganik asittir. Asidin derişimi, kullanıldığı iş sahasına göre değişkenlik göstermektedir. Hidroklorik asit, çeliğin dekapajı, organik bileşiklerin oluşturulması, inorganik maddelerin sanayi dallarında üretimi ve pH dengesinin sağlanması için birçok sanayi alt dalında kullanılmaktadır

  Sülfürik Asit , Deri, Insaat,Gida, Tekstil,Metal ve enerji sektörlerinde kullanılan Sülfürik asit kimya sanayisinin temel bir ürünüdür.

  Diğer asitlerin çoğunun (hidroklorik asit, nitrik asit, fosforik asit vb.) pek çok sülfatın (sodyum sülfat, amonyum sülfat, demir sülfat, bakır sülfat, alüminyum sülfat)şap ve süper fosfatların yanı sıra ayrıca boyarmaddelerin, plastiklerin, patlayıcıların, parfümlerin, ilaçların ve yapay liflerin üretimi için gerekli olan sayısız organik ürünün elde edilmesinde kullanılır. Ayrıca istenmeyen maddeleri katran biçiminde özütleyerek ayırdığından özel benzinlerin, gaz yağının ve kimi yağların arıtılmasında işe yarar. Nişasta ve alkolün şekerleştirilmesi yoluyla glikoz üretiminde metallerin yüzeylerinin temizlenmesinde parşömen kağıdı ve cila yapımında, hayvansal atıkların yok edilmesinde geniş ölçüde kullanılır. Bütün bunların dışında özellikle kurşunlu akümülatörlerde elektrolit işlevi görür.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Şubat 2015
Yükleniyor...
- Sülfürik asit hidroklorik Forum Tarih
Tarayıcınızı Hızlandırmanın En Basit Yolları Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Asit ve bazların olumsuz etkileri nelerdir Kısa Bilgiler 25 Şubat 2015
2015 Motorlu Taşıtlar Vergileri Araba Modelleri 30 Haziran 2014
Muhabbet Kuşu İçin Basit Yumurta Maması Yapımı Hayvanlar Alemi 16 Kasım 2013