su kirliliği ile ilgili yazı yazılar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. su kirliliği ile ilgili yazı yazılar


  Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi, suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
  Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz’deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. İstakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.

  Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
 2. çok güzel herkesin adına teşekkürler.performans ödevim için çok işime yaradı tekrar sağol...:D
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kirliliği ilgili yazı Forum Tarih
hava kirliliği ile ilgili ingilizce yazı Sorun Cevaplayalım 23 Ocak 2012
hava kirliliği ile ilgili yazı yazılar Sorun Cevaplayalım 11 Ağustos 2011
Çevre kirliliğinin olumsuz etkileri ile ilgili yazı ve şiir Merak Ettiklerimiz 17 Nisan 2011
çevre kirliliği ile ilgili yazılar Okulistik 12 Ocak 2011