Strafordan 3d Arka Fon

'Hayvanlar Alemi' forumunda ZORBEY tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Akvaryum için Strafordan arka fon yapımı

Arka Fon Yapımı

Malzemeler:
    1- 5 cm lik 2 Adet Strafor (Adet Fiyatı: 4 YTL)
    2- 5 Kg lık Kalekim Fuga Pool 2900 Derz dolgu maddesi (10-YTL) (Fayans aralarına uygulanan suya dayanıklı dolgu maddesi)
    3- Havya (4 YTL)
    4- Siyah ve açık kahverengi su bazlı renklendirici (Adet Fiyatı 4-5 Ytl)
    5- Maket bıçağı ve iyi bilenmiş bir bıçak
    6- Bir tüp henkel akvaryum Silikonu (8-YTL)
    7- Boya fırçası, kap, cetvel vs.
    Toplam Maliyet: 30-YTL
    Arkadaşlar öncelikle Ankara’da Kalekim 2900 derz dolgusu bulmakta çok zorlandım 1 hafta aradım praktiker, koçtaş ve birçok nalbur gezdim hepsinde fuga 2000 var. Fuga 2000 normal inşaatlarda fayansların arasına yapılan dolgu, her yerde bulunabiliyor; ancak sürekli suda duracak olması ve bu suyun da 26-28 derece olacağı için havuzlarda, saunalarda ve laboratuarlarda kullanılan anti bakteriyel özelliği sahip Fuga 2900 olması gerekiyordu ve en sonunda ulus-rüzgârlıda buldum.

Malzemeler Arasına maket bıçağı yazdım; ama pek fazla kullanmadım, daha çok keskin bir ekmek bıçağı kullandım. Çünkü maket bıçağı esnek olduğu için hem kastırıyor hem de uç kısmı köpüğü parçalıyordu.
    Yapılışı:
    Öncelikle iki adet straforu birbirine yarım tüp silikonla yapıştırdım. Üzerine ağırlık koyarak 24 saat bekledim. Daha sonradan oyma işleminde bazı yerler ayrıldı; bu yüzden bir daha yaparsam bir tüp kullanacağım.

Daha sonra akvaryumun ölçülerine göre fazlalıkları aldım.( Akvaryumum dolu olduğu için dışarıdan öçtüm; ama doğru ölçmüşüm içine koyarken herhangi bir sorun olmadı.) ve oyma işlemine geçtim. Öncelikle fonun arkasından başladım; ısıtıcının, motorun giriş ve çıkış hortumlarının geçeceği kanalları açtım. (Bu kanalları oldukça büyük açtım ki boruları çıkartmada ve takmada sorun olmasın.)Motorun akvaryuma su verdiği kanalın önüne tel kafes koydum ki balıklar buraya girmesinler. Koyduğum ızgara metaldi; ama boyalı olduğu için salınım yapmayacağını düşündüm. Bu tel kafesi makarna süzgecini keserek yaptım. Tüm bunlardaki amacım akvaryumun ön yüzünden bakıldığında tamamen doğal olması ve hortumların ve ısıtıcının gözükmemesiydi. Ön yüzünde ise 3 adet mağara girişi açtım, arka taraftan bu mağaraları genişlettim, straforum 10 cm olduğu için mağaraların içleri oldukça geniş oldu. Oyma işlemim yaklaşık üç gün sürdü ama ortalık inanılmaz dağıldı, strafor parçaları her yana dağılıyor. (Elektrik süpürgesi sürekli yanımdaydı.)

Daha sonra derz işlemine başladım. Bir kat renklendirmeden fazla sıvı olmayacak şekilde fırça ile uyguladım.(Poşetin üzerinde hazırlanışı yazıyor: su azar azar topaklanmadan ilave ediliyor, 10 dakika bekletilip tekrar karıştırıyorsun.) Derzi sürdükten sonra 2 gün bekledim. Kuruyunca zaten taş gibi oluyor hatta beyaz olduğu için lüle taşı gibi oldu. İki günün sonunda derz hazırladım ancak bu sefer içerisine siyah boya kattım, koyu gri siyaha yakın bir renk elde ettim. Bir katta koyu griyi attım, bu sefer bir gün bekledim. Kâbusumda bunda sonra başladı. Ertesi gün kahverengili bir ton hazırladım rengi beğenmedim ertesi gün grili bir ton hazırladım; onu da beğenmedim, bir türlü hayalimdeki rengi tutturamadım. Her akşam işten geldikçe mütamadiyen mutfakta derz yaptım. Toplamda beş kat atmış oldum en son grili bir ton yaptım kahverengiyle de gölgeler yaptım. Yaklaşık 5-6 gün oda sıcaklığında kuruttum.
    Fazla soğuk yada sıcakta çatlatabilirdi benimde acelem yoktu zaten; Çünkü suda bekletme işini bayram tatiline gittiğim zamana getirmem gerekiyordu, çünkü banyo küvetinden başka yere sığmayacaktı. Banyo küvetine önyüzü aşağıya bakacak şekilde koydum. Üzerine batması için ağırlık koydum ama bir türlü batmıyordu; en son 30 litrelik küçük bir akvaryumum var, onu doldurup koydum ancak battı.

Yaklaşık 10 gün suda bekledi. Geldiğimde suyun rengi grileşmişti. Suda çıkartıp bir gün kurumaya bıraktım. Akvaryumu da boşaltıp iyice kuruladım. Kalan yarım tüp silikonla akvaryuma yapıştırdım,
    kitaplarla destekledim. 24 saat kurumaya bıraktım. Ertesi gün yapışmış gibiydi ama en önemli an bu andı. Her ihtimale karşı akvaryumu banyoda doldurdum; herhangi bir patlama çatlama olmadı. Yani emeklerim boşa gitmenişti. Akvaryumu hazırladım. 24 saat motoru ve ısıtıcıyı balıkları koymadan çalıştırdım. Ertesi gün balıkları koydum.

kaynak : .evcilshop​