SSL hatası nedir nasıl çözülür?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Züleyha

Züleyha Site Yetkilisi

SSL hatası nedir nasıl çözülür?

Yaklaşık olarak iki aydır sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi SSL hatası. Nedendir bilinmez birden bire herzaman girdiğiniz sitelere girmeye çalışırken ekranda, aşağıda ki resimde gördüğünüz ekran görüntüsü ile karşılaşıyorsanız ters giden birşeyler var demektir.

Sorunla ilk karşılaştığım zaman internet sağlayıcımın müşteri hizmetlerini aradım. Bazı sitelere girebildiğimi bazılarına ise giremediğimi durumun zaman zaman farklılık gösterdiğini anlattım. Müşteri hizmetleri tüm araştırmaları yaptılar. Modemi resetledik, modem ayarlarını kontrol ettik ve sorunun internet sağlayıcıdan olmadığına kanaat getirdik.

SLL bağlantısı hatası

Bunun sonrasında tarayıcılarımın hepsini kaldırıp yeniden kurdum. Aceba bir güncelleme sonucu mu aynı hatayı sürekli alıyorum diye düşündüm. Ama tarayıcılar kaldırıp yeniden kurmak ta bir çözüm yolu olmadı. Çerezleri temizledik. Tarayıcılardaki eklentileri kaldırıp yeniden kurduk.

Sorunun neden kaynaklandığını internette pek çok sitede araştırdım ama nafile… Bazıları tarihi ve saati kontrol etmemi söylemiş bazıları ise DNS ayarlarını değiştirmemi. Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız bunları denemeniz size de bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü sorunun kaynağı kesinlikle bunlar değil.

Daha doğrusu sorunun kaynağı siz veya bilgisayarınızdaki bir sorun değil. Bir süre sonra kendiliğinden düzelecek olan bu hatanın sebebi bağlanmak istediğiniz sunucunun SSL sertifikasından kaynaklanıyor. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok