sosyal ödevi osmanlı devleti döneminde ne gibi yenilikler açılmış

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 23 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. osmanlı devleti döneminde ne gibi yenilikler açılmış

2. Cevap: sosyal ödevi osmanlı devleti döneminde ne gibi yenilikler açılmış

OSMANLI DEVLETİNDE YENİLİK (ISLAHAT) HAREKETLERİ

Osmanlı Devleti 18.yy’dan itibaren Avrupa’nın gerisinde kaldığını anlamış ve batı tarzında yenilikler yapmaya başlamıştır. ıslahat =yenilik anlamına gelir. Osmanlı devletinde yenilik hareketleri şu alanlarda olmuştur: *yönetim, *ordu, *eğitim, *ekonomi, *kültür. Osmanlı devletinde yenilik hareketleri şu padişah dönemlerinde olmuştur :

III.SELİM DÖNEMİ: Bu dönemde yapılan yenilik hareketlerinin genel adı NİZAM-I CEDİT’TİR. III. selim dönemindeki bazı yenilikler şunlardır :
    * Avrupa’da sürekli elçilikler kuruldu. *kara mühendishanesi kuruldu.(mühendishane-i berr-i hümayun) *yerli malı ürünler kullanılması teşvik edildi.
    * NİZAM-I CEDİT adlı ordu kuruldu. * nizam-ı cedit ordusunun ihtiyaçları için İRAD-I CEDİT hazinesi oluşturuldu.
    Not: III. Selim dönemi Kabakçı Mustafa ayaklanması ile sona erdi.(1807)

II. MAHMUT DÖNEMİ YENİLİKLERİ:

ASKERİ ALANDA YÖNETİM ALANINDA EĞİTİM-KÜLTÜR ALANINDA

• 1826- YENİÇERİ OCAĞI kaldırıldı. Devlet otoritesine karşı koyan yeniçeri ocağının kaldırılmasıyla padişah otoritesi güçlendi.
    • Yeniçeri ocağı yerine ASAKİR-İ MANSURE-İ MUHAMMEDİYE adlı ordu kuruldu.
    • Orduya subay yetiştirmek için: HARP OKULU açıldı.
    • Ordunun doktor ihtiyacı için: TIBBİYE açıldı. *Divan kaldırıldı yerine
    NAZIRLIKLAR(BAKANLIKLAR) kuruldu.
    *tımar sistemi kaldırıldı yerine devlet memurlarına maaş bağlandı.
    *Askeri amaçlı ilk nüfus sayımı yapıldı.
    *POSTA VE POLİS teşkilatı kuruldu.
    *Devletin aldığı kararları yayımlamak için ilk resmi gazete TAKVİM-İ VEKAY-İ çıkarıldı.
    *devlet memurlarına ceket, pantolon, fes giyme zorunluluğu getirildi.
    *divan-ı ahkam-ı adliye adlı yardımcı danışma meclisi kuruldu.
    *İstanbul’da ilköğretim zorunlu hale getirildi.
    *Avrupa-i tarzda okullar açılmış ve Avrupa’ya öğrenciler gönderilmiştir.
    *medreselerin yanında batılı tarzında eğitim veren okullar açıldı.
    *ortaokul düzeyinde olan RÜŞTİYELER açıldı.
    NOT: II. Mahmut döneminde ayrıca ekonomik gelişme için yerli malı kullanımı teşvik edilmiş; kumaş ve deri atölyeleri açılmıştır.

ABDÜLMECİT DÖNEMİ YENİLİK HAREKETLERİ:
    Abdülmecit dönemindeki en önemli yenilikler TANZİMAT VE ISLAHAT FERMANLARI’NIN yayımlanmasıdır. Bu fermanların yayınlama nedenleri şunlardır:
    *Avrupalı Devletlerin Osmanlı devletinin içişlerine karışmasını önlemek *Osmanlı devletinde yaşayan tüm halkların haklarını korumak *Osmanlı devletinin parçalanmasını önlemek.

TANZİMAT FERMANI(GÜLHANE HATT-I HÜMAYUNU)

YAYINLANMA TARİHİ: 1839 (Mustafa reşit paşa tarafından hazırlandı) ISLAHAT

FERMANI YAYINLANMA TARİHİ: 1856

ÖNEMLİ MADDELERİ:trans OSMANLI DEVLETİNDE YENİLİK (ISLAHAT) HAREKETLERİ
    *Herkes kanunlar önünde eşittir.
    *Tüm Osmanlı halkının ırz, namus,mal ve can güvenliği devletin güvencesi altına alınacaktır.
    *Herkesten gelirine göre vergi alınacaktır.
    *Herkes mal ve mülk hakkına sahiptir; bunları miras bırakabilir.
    *Mahkemeler herkese açık olacak; kimse yargılanmadan cezalandırılmayacaktır.

ÖNEMLİ MADDELERİ:
    *Azınlıklara din ve mezhep özgürlüğü tanınacak, kilise ve okul açmalarına izin verilecek.
    *Gayrimüslimleri(Müslüman olmayan) küçük düşürecek ifadeler kullanılmayacak.
    *Gayrimüslimlerde Müslümanlar gibi devlet memuru olabilecek.
    *Azınlıklar askerlik hizmetlerini bedelli olarak yapabileceklerdir.

TANZİMAT FERMANIN ÖNEMİ:

*Bu ferman ile padişah ilk kez kanun gücünün üstünlüğünü kabul etmiştir. hukukun üstünlüğü ilkesi kabul edilmiştir. Bu ferman anayasacılık hareketlerinin ilk adımı sayılır.
    *can ve mal güvenliği, mülkiyet hakkı yasal güvence altına alındı.
    *Bu dönemde batılı aydın ve devlet adamları yetişmiştir.
    *Avrupa hukuk kurallarına göre yargılama yapan mahkemeler kuruldu.
    *Osmanlı devleti Tanzimat ile birlikte batılılaşma yönünde önemli bir adım attı. ISLAHAT

FERMANININ ÖNEMİ:

*Bu ferman ile daha çok gayrimüslimlerin yani Hristiyan, Yahudi gibi azınlıkların hakları düzenlenmiştir.
    *Azınlıklara devlet memuru olma hakkı verilmiştir.
    *Azınlıklara verilen geniş haklar Müslüman halkın tepkisini çekmiştir.