Sömestr tatili 2016 ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Sömestr tatili 2016 ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor

Bu sene bilindiği gibi okullar Kurban Bayramı nedeniyle beklenen tarihten biraz daha geç açıldı. 3 aylık yaz tatilinin ardından 2015-2016 eğitim öğretim dönemi 28 Eylül Pazartesi günü başladı ve yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaptı.

ilk yarı yılın neredeyse sonlarına geldik. Herkesin merak ettiği bir konu şu ki sömestr tatili ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayan ilk yarı yıl 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler yaklaşık 2 haftalık bir tatil yaşayacaklar. 5 Şubat 2016 Pazartesi günü ise ikinci yarı yılın ilk dersine girmek için okullarında hazır bulunacaklar.

Böylece zorlu mücadelenin ikinci yarısı 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü son ders zili ile tekrar yaz tatili başlamış olacak. Burada hemen belirtme gereği duyuyorum 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 19 Eylül 2016 Pazartesi olarak duyurulmuş durumda.

Yine önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bu sene Ramazan ayının başlangıcı 6 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor. Bir kaç yıldır sürekli tatile gelen Ramazan ayı bu sene tekra öğrencileri ders başında yakalıyor.

14 – 18 Eylül arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk öğretim yılının sonuna eklendi ve derslerin bitiş tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirildi.

21 – 22 ve 23 Eylül’de yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacak.