Solmazgül kimdir,biyografisi, hayatı

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Solmazgül hakkında bilgi,
  Solmazgül kimdir,
  Solmazgül hayatı,
  Solmazgül biyografi


  Salim Solmazgül, 1975 yılında Tokat ili Artova ilçesi Aktaş köyünde dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında şiirle tanıştı. 1994 yılında halk şiirine yöneldi ve soyadını kendine mahlas olarak seçti. Küçük yaşta şiirlerini duyduğu Pir Sultan Abdal, Şah Hatayi, Kul Himmet, Nesimi, Yemini, Virani ve Fuzuli gibi büyük ozanların şiirleri onu etkiledi.

  Halk şiiri ve ozanlarla ilgili araştırmalar yaparak bu konulardaki bilgisini artırdı ve kendisini geliştirdi. 1998 yılında ilk şiir kitabı olan "Kimse Hancı Değil" i, 2000 yılında ikinci şiir kitabı olan "İnsanın Zencisi Beyazı Olmaz" ı yayınladı. Şiirleri aralarında Cem, Müdafaa-i Hukuk gibi dergilerinde bulunduğu bazı dergi ve gazetelerde yayınlandı.

  Halk şairleri arasında başta Everekli Seyrani olmak üzere Aşık Mahzuni ve Aşık Hüdai'nin onun için ayrı bir yeri ve önemi vardır. Üçüncü şiir kitabının hazırlıklarını yapmakta olan Solmazgül, halk şiirini sevdirmeyi amaçlamaktadır.
   
Yükleniyor...
- Solmazgül kimdir biyografisi Forum Tarih
Ebu Bekir El Razi kimdir kısaca Biyografi 20 Eylül 2016
Milyoner Son yazdığı eser hastalık hastası baş rol oynarken rahatsızlanıp ölen yazar kimdir? Sorun Cevaplayalım 10 Eylül 2016
Halil İnalcık Kimdir? Biyografi 4 Eylül 2016
Conchita Wurst kimdir? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016