sokak çocuklarına şevkat haftası

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Lider tarafından 24 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Toplum yetimleri, sahipsiz çocuklar

Şu tür haberleri okumak veya izlemek artık günlük alışkanlığımız oldu.
    “… Madde bağımlısı bir kişinin saldırısına uğrayan…”
    “…13-14 yaşlarındaki sokaklarda yaşayan bir çocuğa çantasını kaptıran…”
    …”cami avlusuna terk edilen çocuğa UMUT ismi verildi”
    Kalabalıklar içinde yalnızlık yaşayan çocuklar… Sokağa itilen ve kendi kaderlerine terk edilen sahipsizler… Umutları tükenmiş, hayalleri paramparça olmuş, kaldırım taşını başına yastık yapmış kimsesizler…
    Kim bu çocuklar? Bunların anne ve babaları yok mu? Yoksa bunları sokaklar mı doğurdu? Ama sokaklar çocuk doğurmaz ki!
    İzbe gibi yerlerde ve çok sağlıksız ortamlarda yaşayan bu çocuklar mantar gibi her gün nasıl da çoğalıyorlar? Bunların mutlaka bir adları olmalı! Hasan, Hakan, Sevgi, Sibel…
    Bunların hepsinin ismi “Toplum Yetimleri”. Evet bunlar bizim çocuklarımız. Bu toplumun çocukları…
    İnsanlık küresel kuraklık tehlikesi altında. Ancak daha büyük bir tehlikenin içerisindeyiz: “Vicdan Kuraklaşması”
    Gündelik telaş içinde hayatın her alanını göremiyor ve algılayamıyoruz. Günümüzde hayat şartları, insanları çeşitli keşmekeşlikler içerisinde sürüklüyor. Sokağımızda, mahallemizde ve yaşadığımız şehirde sıcak bir çorbaya, bir dilim ekmeğe, sırtına giyebilecek bir elbiseye hasret nice insanlar yaşıyor. Cami avlularında, parklarda, mezarlıklarda, bankamatik kulübelerinde vb yerlerde yaşayan nice sahipsizler var.
    Bir tarafta her çeşit oyuncağa sahip çocuklar, diğer tarafta sırtlarında giysileri bile olmayanlar. Bir tarafta açlıktan kıvrananlar, bir başka tarafta zevk peşinde koşanlar… Bu içler acısı durum, toplumumuzun sinesinde kanayan bir yaradır.
    İslam dini sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem verir. Bu nedenle Müslüman yaşadığı toplumun sosyal dengesi ve dayanışmasıdır. Zira Müslüman, diğer Müslümanların dertlerini kendisine dert edinen, onların sıkıntılarını gidermeye çalışan kişidir.
    İslam dinine göre, toplum tek bir vücut gibidir. Toplum içindeki bir mesele herkesi ilgilendirmeli, problemler birlikte çözülmelidir. İslam’ın sosyal adalet anlayışını Sevgili Peygamberimiz şu sözleriyle ne de güzel ifade etmiştir:
    “Kendi nefsiniz için istediğinizi bir başkası içinde isteyiniz. Kendi nefsiniz için istemediğinizi ise bir başkası için de istemeyiniz.”
    Sokaklar çeteler, uyuşturucu satıcıları ve fuhuş pazarlayıcıları ile dolu. Sokaktaki çocuğun öğrenecekleri de hırsızlık, gasp, uyuşturucu, kısaca her türlü suçtur. Sokaktaki çocuklar bizim çocuklarımızdır. Bunlara sahip çıkmak ve yükselen feryatlarını dindirmek hepimiz için İslami ve insani bir görevdir.
    Küçücük bir tebessüme ve şefkatle bakan bir çift göze hasret “toplum yetimleri”ne ellerimizi uzatalım. Devlet ve milletçe dertlerine derman, yaralarına merhem olalım.
    24-30 Mayıs “Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası”dır. Onların yaşlı gözlerini silmek veya onları kendi hallerine bırakmak elbette ki kişinin kendi tercihidir. Ama bu terk ediş sevgiyi ve paylaşımı terk ediştir. Bu terk ediş aslında kendimizi terk ediştir.
    Selam ve dua ile… M. Lütfi TAŞÇI

alıntıdır

YAREN, HazaN ve Ezlem bunu beğendi.

2. sevgili dostum LİDER
    her zaman olduğu gibi çok güzel
    bir konuyu ele almışsın
    ALLAH gönlüne göre versin
    bu konuda güzel çalışmandan dolayı
    seni yürekten kutlarım kardeşim
    sokak çocuklarınında sevgiye ve şefkate
    ihtiyaçları olduğunu anlamamız ve
    onlarla beraber hissetmemiz gerekirken
    biz ne yapıyoruz sokak çocukları deyip
    geçiyoruz onlar için ne yazıkki bir adım atmıyoruz
    atılan adımlarada katılmıyoruz toplum olarak
    çok zayıf kalıyoruz insallah bundan sonra daha
    duyarlı oluruz
    emeğine çok tesekkürler ...
    abisim seni kutlarım ..:f9: :f9: :f9: :f40:

YAREN bunu beğendi.

3. İslam dinine göre, toplum tek bir vücut gibidir. Toplum içindeki bir mesele herkesi ilgilendirmeli, problemler birlikte çözülmelidir. İslam’ın sosyal adalet anlayışını Sevgili Peygamberimiz şu sözleriyle ne de güzel ifade etmiştir:
    “Kendi nefsiniz için istediğinizi bir başkası içinde isteyiniz. Kendi nefsiniz için istemediğinizi ise bir başkası için de istemeyiniz.”

Bu çocukların anne babaları nasıl öbür dünyada hesap vereceklerki nasıl bırakırlar nasıl yaparlar hiç anlamıyorum abim duyarlılığın için çok teşekkürler emeğine sağlık harika bir sayfa hazırlamışsın:f9: :f9: ​

YAREN bunu beğendi.

4. [​IMG]

Sayfa no: yok

cilt no : yok

hane no : yok

ana adı : ben sokak çocuğuyum abi
    hani şu uçurtması gökyüzünde asılı kalan,
    bilyelerini rüyalarında unutan,
    ve oyuncaklarını masal kahramanlarına çaldıran,
    çocuk varya o benim işte, o benim abi...
    sahi bir annem olmalıydı değil mi
    ben dudaklarımda sokakları besteliyorum oysa
    sahi abi tadı nasıldı anne sütünün
    anneler nasıl okşardı çocuklarını
    anne kokusu nasıldır kim bilir
    ana ha, bir anne çizebilirmisin benim için
    karanlığın kar soğuğu parmak uçlarına bir anne
    ve yanına beni eklermisin abi
    tıpkı suluboya resimlerdeki gibi sımsıcak
    sahi abi senin gözlerini kesmiyor değil mi
    bir köprünün soğuk, gergin ve karanlık bedeni
    sahi sen hiç seyrettin mi aydedeyi bir köprünün altından,
    üşüdün mü abi kayan bir yıldıza bakarken,
    boşver...
    gel boyat istersen ayakkabılarını
    ben şu ayakkabıların bağcıklarından asılıyorum hayata
    gel boyat ayakkabılarını
    boyatta resmi çıksın dostun, düşmanın tüm kaldırımların

Sayfa no yok
    cilt no yok
    hane no yok
    yokların varlığında tam göbek bağından hiç yakalandın mı hayata
    bir de bir de babam olmalıydı değil mi?
    beni dövecek bir babam bile yok biliyor musun?
    nasırlı ellerinde şevkat arayacağım bir insan
    kimbilir, bayramlarda neler alır babalar çocuklarına
    unutmuşum, bayramlarınız da vardı sizin öyle değil mi, arifeleriniz
    bayramlarda temize çekilen dostluklar vardı sonra
    oysa ben kırık dökük ıslıklar ısmarlıyorum güneşe ve mehtaba
    yankısız, bestelenmemiş ve bestelenmeyecek serseri ıslıklar
    bir babam olsaydı belki yeterdi
    çocuk olurdum eskisi gibi, şımarırdım öylesine
    boşver abi...
    kimin neyine bayram, kimin neyine hediye
    baba kimin neyine abi
    sahi senin düşlerin vardır
    göremediğin rüyanın düşünü kurar mısın hiç
    ahmet bir düş görmüş geçenlerde
    köprü altında tanıştık, soğuk ve geç gelen bir gecede
    utanırken anlattı, anlatırken utandı.
    bir ip bağlamış gökkuşağına,
    bak ana diyormuş uçurtmamı gördün mü,
    ya uçurtmamın gölgesinde bilye oynayan çocukları.
    ahmet'in düşü işte...
    bana düşlerini kiralar mısın abi,
    bedava boyarım ayakkabılarını,
    bana düşlerini, düşlerini abi
    boşver, boşver...
    bak iyi parlayacak bu ayakkabılar,
    en parlak ayakkabılarınla yürüyeceksin yaşama
    sen düşünme, sokaklar düşünsün beni,
    gazete manşetleri,
    üçüncü sayfa haberleri düşünsün,
    isimsiz bir damla gözyaşı düşünsün,
    sen beni düşünme, düşünme be abi...
    nasıl olsa ben,
    olmayan ayakkabılarımın sıcaklığıyla basıyorum tüm kaldırımlara,
    olmasa da anne babası sokakların
    sokak çocuğuyum ben, sokak çocuğuyum...
    kazanılmadan kaybedilmiş bir geleceğin herhangi bir yerinde,
    ben sokak çocuğuyum abi,
    hani şu uçurtması gökyüzünde asılı kalan,
    bilyelerini rüyalarında unutan,
    oyuncaklarını masal kahramanlarına çaldıran çocuk varya,
    işte o benim, o benim abi, o benim abi

YAREN bunu beğendi.

5. Neden sokak çocuklarının sayısı artıyor?

Neden sokak çocuklarının sayısı artıyor?

Ülkemizin hızlı bir endüstrileşme sürecine girmesiyle birlikte oluşan sağlıksız kentleşme sonucunda toplum yapısındaki değişikliklere paralel olarak aile yapısı eskiye göre farklılaşma göstermiştir. Bu farklılaşmaya ayak uyduramayan ailelerde ise bir çok istenmeyen değişimler ortaya çıkmıştır. Bu değişimlerin ilki göç olgusudur. Ekonomik nedenler başta olmak üzere terör ve diğer nedenlerden yaşadığı yeri bırakan ailede aileye para getiren kişi evin babasıyken işsiz kalması sonucu daha kolay iş bulan evin annesi sonra da çocuğu çalışmaya başlamıştır. Başka şehire göç edilmesi sonucu hemşehri dayanışması olsa da geniş ailenin getirdiği birçok avantaj ortadan kalkmıştır. Bu durum en çok çocuğu etkilemiştir. Çünkü büyükbaba, büyükanne, teyze, amca otoritesinden kurtulan çocuk küçük yerden büyük yere gelince disiplinden de hemen kopmuş ve ilk olarak okula devam etmemeye başlamıştır.

Bu süreç içinde ekonomik yoksulluk ve köyden-kente göç sonucu oluşan kültürel çatışmayı da yaşayan aileler kent yaşamının dışına itilmektedir. Kırsal kesimde ailenin geleneksel olarak aldığı psikolojik, sosyal, ekonomik destek kentlerde toplumsal kurumlar tarafından sağlanamadığından, büyük ümitlerle kente göçen yığınların aile ilişkileri olumsuz etkilemekte ve çocukları başıboşluğa sürüklemektedir. Ayrıca boşanmalar, resmi nikah olmaksızın yapılan evlilikler, değişik eşlerden olan çocuklar, ebeveynlerden birinin evi terk etmesi gibi nedenler de çocukların sokak yaşamını seçmesine neden olabilmektedir.

Gecekondu ilk ismiydi şimdiyse varoşlar deniliyor ama genel anlamda tapusuz yeşil alanların ve tepelerin üzerine tuğlalar ve demir filizlerinin oturtulmasıyla kaçak olarak yapılandırılan bölgelerde yaşam kurmaya çalışan aile birimlerinden sokak çocuklarının özellikle sokakta çalışan çocukların çıktığını görüyoruz. Sorun yoğunlukla metropol illerde görülmektedir. Özellikle İstanbul gibi gecekondulaşmanın ciddi boyutlarda sorun olduğu ortamlarda ailelerin kontrolünden çıkan çocuk sayısı günden güne artmaktadır. Soruna kısa süre içinde sistemli bir müdahale yapılmaması durumunda ise bir süre sonra büyük bir olasılıkla suçluluk oranında bir patlama yaşanacak ve sorunun çözümü için daha büyük yatırımlar yapılması gerekecektir.

2828 sayılı Kanun kapsamına giren bu soruna hizmet götürmek Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun görevidir. Ancak bu sorun çeşitli sorunların bileşkesi olduğundan çok yönlü bir işbirliği ve koordinasyonu içeren rehabilitasyonu gerektirmektedir. Belirtildiği gibi bu sorunun gerçek nedeni köyden kente göç, onun sonucu oluşan çarpık kentleşme, bunların beraberinde getirdiği ekonomik yoksulluk, işsizlik ve eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Sağlıksız aile ortamında yetişen çocuğun eğitimine önem verilmemekte, çocuğun aile bütçesine katkıda bulunması beklenmekte ve çocuk yaşına uygun olmayan ruhsal ve fiziksel sağlığını tehlikeye sokan işlerin yanı sıra bağımlılık kazanmasına neden olan işlerde (mobilya cilası, ayakkabı tamircisi...vb.) çalıştırılmaktadır.

Bu çocuklar para kazandığı için kendini yetişkin gibi hissetmektedir. Çoğu zaman ailenin denetiminden uzaklaşan çocuk eğitimini yarım bırakmakta, akran gruplarından soyutlandığı gibi yetişkinlerin dünyasına da girememektedir. İş ortamına da uyum sağlayamayarak işten ayrılmakta ve sokaktaki sınırsız, sorumsuz özgürlüğü seçerek sosyal yaşamdan tamamen kopmaktadır.

-Alıntı-​

YAREN bunu beğendi.

6. abi cok güzel bir konuya deginmissin duyarlılıgın için cok tesekkürle rmaalasef toplumuzun kanayan yaralarından biri kimsesiz cocuklar

7. Lider! öncelikle seni böyle bir hassas konuya yer verdiğin için canı gönülden tebrik ediyorum :f118: :f118:
    ardından diğer arkadaşları, yürekten kutlarım....:f118: :f118:
    ve nacizane bir iki dizemle katılmak istedim bu hepimizi ilgilendiren konuya....

8. çok yerinde bir konu duyarlılığınız için teşekkürler :f40:

9. Abiciğim duyarlılığına hayranımm..
    Yine çok güzel ve yerinde bir konu seçmişsinn..:f9:
    Teşekkürler..

+rep

10. [​IMG]

Duyarlılığınız için tşkler LİDER yüreğinize sağlık :f9: :f9: :f9: :f9:

11. toplumumuzun maalesef kanayan yarası sokak çocukları bu duyarlı paylaşımından dolayı kutluyorum seni lider

12. lider abicim çok güzel bir konuya değinmişsin
    ortada böyle bir ayıp varsa bu ayıp hepimizin :(
    onlarda bir ana kuzusu belki kaderleri böyle yazılmış ama hepsi şefkat bekler, sevgi bekler, ilgi bekler...
    Allahım hepsinin yardımcısı olsun
    (+rep)

13. çok güzel bir sayfa hazırlanmış :f40:
    başta Lider olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum emeklerinize sağlık.:f118:

14. Toplumumuzu derinden etkileyen ve çok önemli bir konuda açtığın başlıktan dolayı tebrik ederim Lider abim ve tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederim.Bu önemli konuda duyarsız kalmak imkansız.
    Böyle bir paylaşımda bulunarak umarımki bu konuda bir şekilde bir yararımız olurda acıyan yüreklere bir nebze yardımda bulunabiliriz.Yüce Rabbim tüm düşkünlerin yardımcısı olsun
    Yüreklerinize ve emeklerinize sağlık:f118: :f118: :f118:

15. Cevap: sokak çocuklarına şevkat haftası

Admin yüreğine sağlıkk bu cocuklar bu acıyı yaşamamalıydı yaşanyan cocuklarında acısını biraz hafifletmek bizim elimizde yeterki
    hepimiz duyarlı olalımmm .Yüreğine sağlikk.....