Sizin ekleyeceğiniz bir şey var mı?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 30 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. Offf offff şimdi ne yapacağım, nasıl olur bu, yardım edinnnn dediğiniz hiç oluyormu benim muhakkak oluyor...
    İşte şimdi burda sizlerinde yardımıyla pratik bilgileri paylaşalım istiyorum ben bir kaç tane yazayım aklınaza gelen ve bunu bizimle paylaşmak istediğiniz şeyler varsa haydi şimdi tam sırası eller klavyeye arkadaşlar
    :f40:

Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin

Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan önce yaka kısmına sabun sürüp 15 dakika bekletin.

Tutkal lekelerini çıkarmak için, sirke ile ıslatıp, bol su ile durulanmalıdır.

Ellerdeki soğan ve sarımsak kokularını giderebilmek için yapılacak en iyi şey, haşlanmış patatesle ovmaktır.

Musluklarınızı temizlemek için bez yerine eski bir naylon çorabı tercih edin sonuç daha mükemmel olacaktır.

Sebzeleri tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatılıp ütülenir.

Çikolata sosu hazırlanırken içine biraz kahve konursa tadı çok daha değişik olur.

Kuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız. Unla beraber çöplerde düşer.

Evetttt şimdilik benden bu kadar bakalım sizler neler ekleyeceksiniz :f20:

2. Arkadaşlarr değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı ovarken şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. Ben hep öyle yapıyorumm:f40:

3. Turuncu halıya sürülmüş ayakkabı boyasının kalan lekesi nasıl çıkar..?

4. Dibi kireç tutan çaydanlık, Su ısıtıcı vb.
    Limon suyu birebir.

5. Bu konuda şunu söyleyebilirim önce tiner sonra beyaz ispirto ile silmeyi dene arkadaşım

6. Bir yerdeki sigara dumanını yok etmek için hemen mum yakın

• karnı baharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız kar gibi beyaz olduğunu, hem de kötü kokmadığı fark ederisiniz.

Rafadan pişireceğiniz yumurtaların çatlamaması için kabın içine fincan tabağı koyarsanız,çatlamasını önlersiniz.

Parlaklığını kaybeden çelik tencereler ısıtılmış sirke ile ovulup sonra iyice durulanır, ve bir bez parçası ile parlatırsanız tencereniz pırıl pırıl olur.

• Eğer örtünüze meyve suyu dökülürse hemen tuz serpin ilk yıkamada çıkacaktır

Ampülün üzerine biraz parfümünüzden sıkınız yakıldığında mis gibi kokar odanız.

Mantar sote pişirirken, tencerenin kapağını açık bırakırsanız, hem mantarların su koyuvermesini hem de kararmasını önlersiniz.

Sarımsakların daha çabuk ezilmesi için cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır.

Pastaların daha gevrek olması için: (tatlı*tuzlu farketmez): Hamurun içine bir çay kaşığı tuz atın.

Bunlarda benden:f40:

7. Mutfakta balık kokusunu gidermek için
    Kızartmadan sonra bir kapta sirke kaynatın
    Balık kokusunu yok ediyor.

8. Ezlemmmmm turuncu halı ve ayakkabı boyası?????... Sarı, mavi yada kırmızı halı olsaydı bir tarifim vardı ama turuncuya yokkkkk...:f20: Yaa ayakkabılarını kapı önünde boyasana, almış halının üstünde boyar. Bulaşır tabi allaaaa allaaaa...;) : ;) :

9. keske öyle olsaydı chemist yaaa

Benim kız oturma odasındaki halıyı boyadı ayakkabı boyası ile ne yaptıysam çıkartamadım...:(

10. - dibi tutmuş yanmış simsiyah olmuş tencerelerinizin içine biraz karbonat atın az bir su ile kaynatın biraz bekletin ovduğunuz zaman kolayca çıktığını göreceksiniz.
    -mürekkep dökülen kumaşın üzerine hemen toz şeker koyup üstüne limon sıkıp biraz bekletin.mürekkep lekesinin çıktığını göreceksiniz.
    -çatlayan topuklarınızı yumuşatmak için vazelin sürüp bir kaç saat pamuklu çorap giyiniz.Sonuçtan memnun kalacaksınız

11. Hazancım açtığın başlıktan dolayı teşekkürler hepimizin çok işine yarayacak bilgiler :f40:
    Bunların dışında benim önerebileceğim çok zor lekeler için kimyasal sprey şeklindeki leke çıkarıcılar birebir.Sıkıp beklettikten sonra silinince tamamen çıkıyor.

12. Yağlı şişeleri temizlemek için önce yıkamak gerekir. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine kahve telvesi ilave edilir. Bir sürede bu şekilde sallanan şişe kısa zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

Yemeğinizin tuzunu fazla kaçırınca tencereye birkaç parça çiğ patates atın. Fazla tuzu çekecektir.

Domatesin kabuğunu kolay soymak için, kaynar suya daldırıp, bıçağın tersini domatesin yüzünde ağır ağır gezdirin.

Soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için soğanı içi su dolu bir tasın içinde soyun.

Pilavınızı tekrar ısıtırken, bir kabın içinde ateşe su koyup kaynayınca tencerenizi içine oturtursanız pilavınız taneli kalır ve tazeliğini muhafaza eder.

Buzdolabınız bozuldu, ya da artık boş yer yok. Temiz bir kovayı musluk suyu ile doldurun. İçine bir çorba kaşığı sofra tuzu atın. Şişeleri daldırın.Yeterince soğuyacaktır

13. pratik bilgiler hamarat erkeklere duyrulur.
    acil işiniz çıktı bilgisayar açık direk fişinden çekebilirsiniz:f30:
    bütün arkadaşlara pratik bilgilerinden dolayı teşekkürler .

14. hazan çok işimize yarıyacak bilgiler teşekkürler emeğine sağlık

15. Ütünün sararttığı giysilerimize
    Çamaşırın sararan kısmını nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra, bir bez aracılığıyla, nemli kısmı ütü ile kurutun. Leke yok olur.
    Kolay gelsin...