Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

'Zaman Tüneli' forumunda Ezlem tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

?

Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

1. Evet

28 oy
    96.6%
  2. Hayır

1 oy
    3.4%

1. Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Son zamanlarda özelliklede okullarda şiddet haberleri iyice arttı sizce şiddet içeren dizilerin bunda bir etkisi varmı..?

2. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Kesinlikle etkiliyor. Bugün 15 yaşındaki bi çocuk eline silah alıp ben polat olacam diye sağa sola ateş edebiliyor.Tabii sadece küçükleri değil büyükleri de etkiliyor.Ben bile kvp yi izledikten sonra yastıkları yumrukluyorum :f30:

3. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Tabiki etkiliyor.Gençlere ve çocuklara model oluşturuyorlar.Ve ayrıca sadece şiddet içerikli değil aynı zamanda cinsellik ve kötü alışkanlıklar içeren dizilerde çocuklar ve gençler için zararlı model oluşturuyor.

''İyi insan'' kavramını kötü alışkanlıkları olan,iyilik için kötülük yapanlarla bağdaştırırsanız, örneğin iyi insan olan zatın eline sigara verirseniz özenilecek bir şey haline getirirsiniz sigarayı.İyi bir insan filmde ya da dizide serseri gibi yaşıyorsa ve davranıyorsa bu da özendirici olur.Ayrıca en sinir olduğum konulardan biri de kimi dizilerde ufacık yaştaki çocukların aşk konusunda olan durumlarıdır.Dizide bir bakıyorsunuz gerçek yaşamda oyundan ve yaramazlıktan başka bir şey düşünemeyecek bir çocuk dizide aşık oldum evlenecem diye babasının yanına gelir,yok efendim kızsa süslenmeye başlar,erkekse kızların peşinden koşmaya başlar.Dediğim kimi durumların yaşını iyice düşürdüler.Bu tehlikeli bir durum.Tabi dizi ve film yapımcılarına iyi bir izleyici kitlesi kazandırdığı bir gerçek ama olan gerçek yaşamdaki çocuklarımıza ve gençlerimize olmakta.Ama özgürlük vardı değil mi ? Bir şey diyemezsiniz...

4. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Etkilemez olurmu çocuklardan geçtim koskoca adamlar polat alemdar sanmaya başladı kendını:)

5. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Dizilerdeki şiddet sahneleri kesinlikle toplumu olumsuz etkiliyor görüşündeyim.
    Bu etkilenmeler ne yazık ki bizim kültürümüz ve yetiştirilme tarzımızın sonucu.Hatta daha ileri giderek bir süre sonra toplum dizideki karakteri rolu üstlenen oyuncunun kendisi ile özdeşleştirip o oyuncuya bakış açısını buna göre ayarlıyor.

6. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

polat alemdar mı sanıyolar???? bunlar başka benzemeye çalışacak adam bulamamış mı yha :confused:

7. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Açıkcası çocukları etkiliyor yetişkinlerin sorumluluklarını bilmediklerinden kaynaklanan bir husus.
    Yetişkinleri etkileyeceiğini sanmıyorum bu büyük bir yanılgı son zamanlarda polisiye ve mafya dizilerinin popülerliği toplumu etkileme modunda düşünülmesi durumda vampir ve diğer filimlere özenme olasılığını katarsak insanlığı hiçe saymış olur.Her şarkı dinleyen kendini kaptıran şarkıcı olacak diye bir olay yoktur.

8. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Bencede etkiliyor ve yazdıklarınızda doğru...

9. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

şddetle :) ewet diyorum. ;)

10. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

kişiliği oturmamış insanları etkiliyor tabii.ama aklı başında birini niye etkilesin.bazen bu yaşa da bakmıyor okumuş olmaya da.ruhsal durum da çok önemli.

11. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

toplumun genelini değil ama büyük çoğunluğunu etkilediği bi gerçek!!

12. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Bence evet..:f63:
    Etkiliyor..:f196:
    Tesekkürler Ezlem teyzecim..:f40:

13. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Elbette etkiliyor.Sadece şiddet içermesi gerekmiyor.Bir dönem kendini Pokemon sanıp uçmak için camdan atlayan çocuk haberiyle sarsılmıştık.Selena gibi bir sihirle herşeyi değiştireceğine inanan kız çocukları hala mevcut.Eskilerden aklıma gelen Asmalı Konak dizisinin Seymen ve Bahar karakteri çiftlerin romantizm ve aşk hakkındaki bütün inandıklarını sıfırlamıştı. :f196:

14. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

etkilediği bir gerçek tabiki
    bunun için bizim birey olarak
    elimizden bir sey gelmiyor dememek lazım
    bu tür diziler basladığı zaman kanalı değişmek gerek
    en güzelide çocuklarımıza bu durumu
    elimizden geldiği kadar anlatarak onları bir
    derece korumus oluruz gibime geliyor
    paylaşımına teşekkürler ...

15. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Tek kelime ile süpersin abicim

16. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

elbette etkileniyor

17. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

tabikide etkiliyor en acı örneğide çocuklar :( :(

18. Cevap: Sizce şiddet içeren diziler toplumu olumsuz etkiliyor mu?

Herkes evet etkiliyor diziler diyor ama bence çocukları asıl etkileyen aile içi şiddet
    Benim kızım bir zamanlar izlediği Selena dizisinin etkisiyle büyüler yapmaya başladı ama oturup konuştuktan ona bazı şeyleri anlattıktan sonra bundan vazgeçti...
    Belli bir aile eğitimi alan çocuğa bence hiçbir dizi aksi tesir yapmaz arkadaşlar. Çocuklarıyla iletişim kopukluğu yaşayan aileler bence sorunu kendilerinde arasılar
    Bugün muhalefet olma günüm üzgünüm :f106: