Sizce ÖSS Kalkmalı mı?

'Zaman Tüneli' forumunda Oylesine tarafından 29 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

?

Sizce ÖSS Kalkmalı mı?

Bu anket 4 Ağustos 2008 tarihinde kapatılmış.
  1. öss kalkmalı ve yerine herkese kendi alanı ile soru sorulsun

38.5%
  2. öss kalkmasın bu en iyi bir eleme sistemi

7.7%
  3. öss kalkarsa herşey karışır işsizlik artar

7.7%
  4. kalkmalı ve ünivesiteye lisede yapılan sınavlar ile girilmeli

23.1%
  5. yök kalkarsa öss de kalkar çok iyi olur

7.7%
  6. hiç bir fikrim yok

15.4%

1. Sizce ÖSS kalkmalı mı ? Kalkarsa ne olur? Yerine nasıl bir sınav gelmeli?

2. Bence öss sinavlari kalkmali ve liseden baslayan yetenek sinavlariyla yönler cizilmeli,bir sinava umut baglanmamali bence...

3. Arkadaşlar gelişmiş toplumlarda olay kısaca şöyle: Öğrenciler ilköğretimde objektif ve bilimsel olarak gözlemleniyor,fişleniyor,raporlar hazırlanıyor ve bu doğrultuda meslek liselerine ya da liselere yönlendiriliyor.Yani ilköğretim sonunda öğrencilerin ünv.te okuyup okumayacağı belirleniyor ve bu doğrultuda meslek liselerine ya da düz lislere kaydoluyor.Düz liseye kaydolmuş bir öğrenci kesinlikle ünv.te okuyor,ancak okuyacağı alan yine eğilimlerine göre oluyor.Ama hepsi bilimsel pedagojik yöntemlerle belirleniyor. Bu bizde henüz yok.Ancak milli eğtim bakanlığı bu noktayı hedeflediğini açıklamakta yada çalışmalarını buna göre hazırlamakta.Buna ne zaman geçilir belli değil henüz.OKS kalktı biliyorsunuz,yerine başka sınav ve kriter geldi.Yararlı mı zararlı mı olduğunu zamanla göreceğiz.Çok uzattım ama bişey daha söyleyim.Anadolu lisesinde çalışıyorum,sınavla öğrenciler geliyor.Öyle öğrenciyle karşılaşıyoruz ki şu soruyu soruyorum: BU ÖĞRENCİ BURAYI NASIL KAZANDI?
    Sınavlar her zaman başarıyı belirlemiyor. Eğitim konusu olunca uzattım ,özür.şiir tadında kalın.

4. Ben gencecik yüreklerin hayatlarına bir kaç saat içinde stres dolu bir ortamda yön vermelerine zaten herzaman karşıydım.
    Kendimde yaşadım bu korkunç saatleri insan bildiğinide unutuyor :f40:
    onun yerine yurtdışındaki gibi bir sistem getirilebilir bence
    en azından açıkta kalmaktansa diye başlayan cümleler kurulup istemediği halde açıkta kalmak korkusuyla gidilen okullardan kurtulunur

5. bizim eğitim sistemimiz henüz öss sınavını kaldırmaya uygun değil.Tabiiki doğru olan avrupa ülkelerinde yapılan uygulama ancak ülkemizde bu uygulama şu andaki eğitim sistemi ile mümkün görülmüyor.

6. Öss kesinlikle kalkmalı ve yetenekler doğrultusunda gençlere yol çizilmeli.

7. Bende kalkmasından yanayım lisede seviye tespit sınavlarına ve yeteneklerine göre yönlendirilmeli ve yerleştirilmeli çocuklar

8. Sınav sistemine karşı olanlardanım OKS kalktı SBS geldi önceden 1 kez sınavdı şimdi 3 kez sınav değişen ne oldu anlamış değilim aslında görev öğretmenlere düşmeli ve diploma not ortalaması baz alınmalıdır, üniversiteye girişte bu şekilde yada benzer sistemde belirlenebilir. Son olarak bir ülkenin eğitim sistemi ve sağlık sistemi iyi değil ise ülkenin gelişimini beklemek hayalcilik olur.