Siz çocukken ne oynardınız

'Zaman Tüneli' forumunda HazaN tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Zamanla nasıl değişiyor insan!
    Hangi resmime baksam ben değilim.
    Nerde o günler, o şevk, o heyecan
    Bu güler yüzlü adam ben değilim;
    Yalandır kaygısız olduğum yalan.

Ne güzel söylemiş üstad, zaman neler alıp götürüyor insandan ve neler getiriyor doğan yeni gün.
    Dün çocuktum yollarda arkadaşlarımla oyunlar oynuyordum, bugün bir bakmışım evlenmişim çocuğum sokakta
    arkadaşlarıyla oynuyor ama herşey çok farklı

Kızlar annelerinin yaptığı bez bebeklerle oynarken, erkek çocukları misket oynar, çember çevirirlerdi.
    En büyük zevkimiz sek sek, uzuneşek, saklanbaç oynamak ve ip atlamaktı o zamanlarda şimdi bakıyorum
    çocuğuma playstation oynuyor, barbie giydiriyor, tek tuşla evler yapıp yine tek bir tuşla tüm yaptığını siliyor.

Tozlu kaldırımlarda pazardan alınmış terliklerle çamurdan hayvanlar yaptığımız o günler çok geride artık.
    annelerimizin "ezan okunuyor haydi artık eve" diye bağırması kulaklarımızda değil mi? Ne zor olurdu
    oyunu bırakıpta eve girmek...
    Güzeldi aslında eski günler hepbirlikte oynanan sokak oyunları, istoplar, yakartoplar, yedikiremitler
    haydi gelin biraz o günlere dönelim içimizdeki çocuğa soralım ne oynamak isterdi şuan, en çok neyi özledik
    ve mazide kalmış hangi arkadaşımızın sesini

[SES]http://www.fileden.com/files/2008/4/13/1864400/k%C3%BC%C3%A7%C3%BC%C4%9F%C3%BCm.mp3[/SES]

Öznur, Ezlem ve Wish bunu beğendi.

2. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Önüm arkam
    sağım solum sobeee
    saklanmaya ebe.

Ahhh ahhh. Her gün oynardık saklambaç. Saklandığımız yerler mahalledeki evlerin bahçeleriydi. Güya saklanmaya gider bahçelerdeki meyvalardan aşırırdık. Meyva hırsızlığımız bitince ortaya çıkar bizi aramaktan fevri dönmüş ebeye sinsice sırıtırdık.

Keşke küçüklüğümüzü geri alabilmemiz mümkün olsaydı. :(Cahit Sıtkı Tarancı'nın dizelerinde olduğu gibi,

ÇOCUKLUK

Affan dedeye para saydım,
    Sattı bana çocukluğumu.
    Artık ne yaşım var ne de adım;
    Bilmiyorum kim olduğumu.
    Hiç bir şey sorulmasın benden;
    Haberim yok olan bitenden.
    Bu bahar havası, bu bahçe;
    Havuzda su şırıl şırıldır.
    Uçurtmam bulutlardan yüce,
    Zıpzıplarım pırıl pırıldır.
    Ne güzel dönüyor çemberim;
    Hiç bitmese horoz şekerim!

CAHİT SITKI TARANCI

3. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

çok küçükken bende
    saklanbaç oynardım

4. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

bir numaralı oyunumuz "yakantop"ve "dokuztaş" oyunuydu.

5. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

yakantop ve korebe oynardık ya cocuklugum geldı sımdı aklıma :(:(

6. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

ben şarkı söylermisim

7. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Çocukluğum

Yağan yağmur damlalarında, eriyen kar tanelerinde, kaldı çocukluğum
    Baharın yeşilinde, denizin mavisinde, soldu çocukluğum
    Rengarenk misketlerde, patlak lastik toplarda, kayboldu çocukluğum
    Bisiklet hayalinde, siyah beyaz filimde düş oldu çocukluğum

Loş kokulu sınıfta, kırık tahta sırada, toz oldu çocukluğum
    Küçücük bir bedende, titrek minik yürekte, köz oldu çocukluğum
    Masun duran yüzlerde, ıslak ıslak gözlerde, yaş oldu çocukluğum
    Şefkatsız kişilerde, acımasız elerde, kahroldu çocukluğum

Coşkulu sevinçlerde, o içli hüzünlerde, yaşandı çocukluğum
    Korkulu gecelerde, telaşlı gündüzlerde, gam oldu çocukluğum
    Basık suskun duyguda, ezik mazlum çocukta, sus oldu çocukluğum
    Maskeli toplumlarda, karanlık şehirlerde, sis oldu çocukluğum

Belimde ağır yükte, elimdeki nasırda, taşlaştı çocukluğum
    Tatlı tatlı rüyada, kesilen uykularda, yel oldu çocukluğum
    Kayan herbir yıldızda, akan her dakikada, tükendi çocukluğum
    Zamanın bir yerinde, evrenin derininde, kabir oldu çocukluğum

Salih ÇETİN
    :(:(:(

8. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

İçimdeki çocuğa sordum .... Saklanbaç dedi saklandığı yerden uzun bir süre çıkmak istemiyormuş :( Sanırım arkadaşlarını kızdırmak istiyor :oops:

Küçüğüm daha çok küçüğüm....... Bu yüzden bütün korkularım......

9. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Zamanla nasıl değişiyor insan!
    Hangi resmime baksam ben değilim.
    Nerde o günler, o şevk, o heyecan
    Bu güler yüzlü adam ben değilim;
    Yalandır kaygısız olduğum yalan.KEŞKE ÇOCUK OLABİLSEM DESEMDE BEN SANKİ ÇOCUKLUĞUMUDA YAŞAMADIM.TEŞEKKÜRLER HAZANIM.

10. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Çok güzel bir sayfa olmuş çocukluğuma gittim birden oynadığımız oyunlara kavgalarımıza anılarımıza ve birden farkettimki yüzümde bir tebessüm Teşekkür ederim canımıniçi +Rep gerçekten mükemmelllll bir topic olmuş:f118: :f118: :f118:

11. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

sek sek lastik ve uzun eşşekk ................yaw Çok güzeldii eskiler..........

12. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Malzemeler: Beş tane yuvarlak taşla oynanır.

Nasıl oynanır: Oyunun aşamaları şöyledir.

A. Birler: Taşlar serbest yere bırakılır. Ebe yerdeki taşlardan uygun olanını seçer. Seçtiği taşı havaya atar. Her attığında yerden bir taş alıp havaya attığı taşı yakalar. Yerdeki taş bitinceye kadar işlem devam eder. Eğer havaya attığı taşı kapamaz veya yerden almak istediği taştan başka taşa dokunursa oynama hakkını arkadaşı kazanır.

B. İkiler: Taşlar yere bırakılır. Taşların içinden uygun olanı ele alınır. Yerdeki taşlar ikişerli olarak alınmaya çalışılır.

C. Üçler: Taşlar yere atılır taşın biri tekli olarak ele alınır. Diğer üçü tek seferde alınmaya çalışılır.

D. Dörtler: Taşlardan uygun olan bir tanesi havaya atılır. Yerde kalan dört taş bir seferde alınmaya çalışılır.

F. Dedeler: Taşlar yere atılır. Başparmak ve şahadet parmağının arası açılarak bir kale görüntüsü verilmeye çalışılır. Oyuncu yerden bir tane uygun taşı eline alır. Rakip oyuncu en son parmağın arasından geçecek taşı seçer. Bu taş diğer taşların parmaklar arasından geçirilmesine engel olacak taştır. Oyuncu eline aldığı taşı havaya atar. Havaya attığı esnada yerdeki taşı kaleden geçirmeye çalışır. Bunun için iki hakkı vardır. Birinci seferde taşı düzeltir. İkinci seferde taşı parmakları arasından geçirir. Eğer bu esnada taşı başka bir taşa çarptırır veya havaya attığı taşı kapamazsa hakkını rakip oyuncuya verir. Tüm bunlardan sonra oyunun final bölümüne geçilir. Taşların tamamı avucunun içinde hafifçe yukarı doğru atılır ve avucun tersiyle taşlar tutulmaya çalışılır. Avucunun tersinde en çok taş kalan oyuncu oyunu kazanır.

13. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

''Ne içindeyim zamanın
    Ne de büsbütün dışında.
    Yekpare geniş bir anın,
    Parçalanmaz akışında ''

Neler oynamazdık ki küçükken.Misket oynardık ve şanslı olanlarımızın bir poşet dolusu şıkır şıkır misketi olurdu.Dizerdik misketleri bir hattın üzerine.Geçerdik karşısına ve baştaki misketi vurmaya çalışırdık.
    Kğıttan külahlar yapar bir boruyla fırlatırdık.Biraz fırlama olanlarımız ucuna toplu iğne takıp ta atardı.
    Ne günlerdi...

14. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Rengarenk bilyelere bayılırdım..Cikletlerden çıkan kartlarla,gazoz kapaklarıyla da oyunlar oynardık..Ne güzel günlerdi..:f40:
    Bilmem oynayanınız yada hatırlayanınız varmı çamurlu toprakta çivi çakmak vardı ki hiç unutmuyorum ne kadar zevkli bir oyundu öyle:))

15. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Evet o çivi oyununa bayılırdım ve çok oynardım :f106:

16. Cevap: Siz çocukken ne oynardınız

Bizi bir an da olsa çocukluğumuza döndürdüğün için teşekkürler,
    Hazanım, bebişim....:f118:

Benim de en çok sevdiğim oyunlardan biri sek sekdi.