Siyah Pirinç ve Faydaları

'Sağlık bilgisi' forumunda EyLüL tarafından 8 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Siyah Pirinç Magnezyum Zengini

  Lif ve mineral zenginliği açısından vejetaryen ve veganların popüler besin maddeleri arasında yer aldığını söyleyen Diyetisyen Selma Önelge Gür, siyah pirincin faydaları ve tüketimiyle ilgili detayları anlatıyor.

  Besin değeri yüksek, magnezyum ve demir açısından zengin, lif ve mineral deposu siyah pirinç Türkiye'de ilk kez Edirne'de üretilmeye başladı.

  Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada “yasak pirinç” olarak da bilinen siyah pirinç, artık Türk sofralarında da yerini alacak.

  [​IMG]

  Dünyada bilinen en yaygın türü Forbidden Rice (yasak pirinç)’dır. Bir hikayeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle Çin'de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da yasak pirinç olarak anılmıştır.Beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturuyor. Magnezyum aynı zamanda kan şekeri ve kan basıncını da düzenliyor. Magnezyum hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artırıyor, bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendiriyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Eylül 2013
Yükleniyor...
- Siyah Pirinç Faydaları Forum Tarih
siyah pirinç faydaları Şifalı Bitkiler 13 Ekim 2010
Siyah Pirinç Nedir,Yararları ,kullanımı Şifalı Bitkiler 12 Mayıs 2011
Siyah Pirinç pilavı Haberler 3 Temmuz 2009
Siyah nokta temizleme yöntemleri Kadınca 19 Mayıs 2016