Şivlilik

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 2 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. "Şivlilik" kelimesini duyan çok az insan vardır. Çünkü Şivlilik sadece Konya'da kutlanan, yaşatılan bir etkinliktir.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Perşembe'sini Cumaya bağlayan gecede Regaib Kandili olarak kutlanır. Regaib Kandili'nin gündüzü ise Şivlilik günüdür. Bir gün öncesinde ki akşam "fener alayı" olarak kutlanır.
    Şivlilik günü yaklaşırken bütün Konya halkı fener alayı ve şivlilik için hazırlığını yapar. Market, çarşı, pazar şivlilik için hazırlanır.

Fener alayı için aileler çocuklara fener alır. Şivlilik gününün bir öncesinde ki akşam kutlanan fener alayında çocuklar dışarı çıkar. Fenerlerini yakarlar fener alayı ateşi yakılır ve fener alayı diye bağırarak eğlenirler.

Şivlilik günü için se yapılan alışverişler şeker, çikolata, kuruyemiş, gofret bütçeye göre uygun olan alınır. Şivlilik günü çocuklar erkenden uyanır. Ellerinde poşetlerle ulaşabildikleri bütün apartmanlardaki dairelerin zili çalınır.
    Kapıyı açan ev sahibine "şivliliiiiiiiik" diye seslenilir. Ev sahibi çocuklar için hazırladığını çocuklara dağıtır.
    Aynı gün içerisinde ev hanımları "bişi" adında yağda kızartılan, mayalı hamurdan çörekler yaparlar ve komşularına dağıtırlar. Bişi, beyaz peynirle birlikte çay eşliğinde çok lezzetli bir tada ulaşır.

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

2. Bizim cocukluğumuzda şeker goflet falan bu kadar çok olmadığı için büyüklerimiz bizim elimize sivrice bir değnek yaparlardı.Evlerine gidip şivrilik diye bağırıncada komşular o değneklere yaptıkları çöreklerden takarlardı.:f196:Şimdi onlar kamadı ama yinede bu gelenegin devam etmesinden memnunum oğlum bu günden şeker torbasını hazırladı bilee..:f196:

Bu arada seninle uzak oturduğumuz için hatırlarsan netten bağırırdık birbirimizeeee hazancığımm bende şimdiden bağırayım sana ..

ŞİVRİLİKKKKKKKKKKKKKKKKKK..:) :) :)

Teşekkürler arkadaşım şivriliği çok güzel anlatmışsınn..:f9:

3. şivlilik bunu hiç duymadım kandil gecelrini
    biliorum,güzel bi kutlama çok teşekkürlerr
    bilgi için gercekten gayet güzel anlatım:f40:

4. evet bugün şivlilik ben ilk konya'ya geldiğimde duymuştum ve artık çok alıştım güzel bir gelenek teşekkürler hazanım

5. Cok güzel ya , yeni bir sey daha ögrendim sayenizde, :f118:

bana Halloween i hatirlatti biraz bu gelenek (Halloween tam sana göre olurdu Hazan bol bol korkardin :) )

ayrica Almanya da da fener alayli kutlamalar var,

resimdeki cocuk fenerleride benziyor yani. :)

Tesekkürler Hazan...

6. İlk kez duyduğum bir gelenek ama ordaki çöreklere akdeniz bölgesinde Pişi denildiğini biliyorum.Orada da kandillerde yapar dağıtırlardı.Şivilik yeni öğrendim bilgiler için teşekkürler:f40:

7. Hiç duymadım ama çok hoşuma gitti.
    Önümüzdeki yıllarda akrabalarımı ziyarete Konya'ya gittiğimde belki bu döneme
    denk gelir ve ben de görürüm :f63:
    Paylaşım için teşekkürler hazan..

8. İlk kez duyduğum bende Şivilik bilgilendirme için tşkler Hazancım :f40:

9. Cevap: Şivlilik

Zaman ne çabuk geçiyor. İşte bir şirvilik daha geldi.
    Sabahın köründe kapı çalmaya başlayacak. Ne kadar çocuk varsa Konyanın bir ucundan kalkıp şeker toplamaya gelecek :(

10. Cevap: Şivlilik

Bayram havasında güzel bir gelenek..İlginçmiş bende ilk duyanlardanım..:))

11. Cevap: Şivlilik

Sizin şirviliğiniz iyiymiş canım. Bizim burada kandil akşamı torpil,maytap,çıtıpıt,füze,havai fişek ..v.s. patlayıcı ne varsa atılır.Her an ufak bir patlama sesiyle irkilmen gayet normal birşeydir.

12. Cevap: Şivlilik

Güzel ve unutulmamış bir gelenek.