Şişmanlık Hastalığı

'Hastalıklar' forumunda Destina tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Şişmanlık,bir hastalık olup,genellikle aşırı ve hatalı beslenme sonucunda vücutta fazla yağ oluşmasıdır.

Ülkemizde özellikle kadınlar arasında sağlığı bozan en önemli ve en yaygın beslenme bozukluğudur.Yeterli ve dengeli beslenen şahıs ,boyuna uygun kiloda olur.

Şişmanlığın tarifi vücut yağ nisbetine göre yapılır. Erkeklerde vücut yağ oranı %20 kadınlarda ise %30 olmalıdır.Pratik olarak ağırlığı normal ağırlıktan %10 fazla olan insanlara şişman denir. Şişmanlık bir hastalıktır. Şişman yaşamak çok zor bir durumdur. Şişmanlık 0-2 yaşları arasında ve ergenlik döneminde artmaktadır. Kadınlarda daha çok görülür. Zengin toplumlarda beslenme bozukluğu olarak kabul edilen Şişmanlık , insanlara birçok zarar verir.

Şişmanlığın zararları : Şişmanlığın birçok zararı vardır. Şişmanlık sonucunda estetik görüntünün bozulması sonucu psikolojik etmenler. Şeker hastalığı , safra taşları , gut hastalığı şişmanlarda daha çok görülen hastalıklardır. Yüksek tansiyon ve buna bağlı birçok hastalık şişmanlarda daha çok görülür.Ayrıca şişmanlar kazalara daha çok maruz kalırlar.

Tedavisi kişinin şişman olmasına sebep olan faktörleri ortadan kaldırmakla başar. Yanış bilgiler süratle yok edilmeli , şişmanlığın bir hastalık olduğu anlatılmalıdır. Beslenmemize dikkat etmek gerekir. Özellikle kuruyemiş , alkol , çikolata , pasta , şeker , dondurma gibi abur cubur besinler şişmanlığın en önemli etkenleridir.bu yüzden yemeklerimize dikkat etmemiz hem sağlığımız açısından hem de şişmanlık açısından önemlidir.

2. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

bu konu hakkında bende bir kaç şey yazacaktım :p

3. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

Buyrun sizde yazın ßy.Thekin :)

4. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

tamam :) Lady Destina

5. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

:):):)

6. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

Neden güldünüz süperötesi Modum:)

7. Cevap: Şişmanlık Hastalığı

Buyur Destina :):)TıkLa