Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Cossack tarafından 23 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Evet öyleymis denilebilir, fazla kilolar fazla yemekten gelir diye basit bir aciklama yapıp
    olayı kapatabiliriz aslında. Ama bazen birdenbire kilo almanın başka nedenleri olabiliyor,
    mesela bir sogukalgınlığı virusu olan AD-36 (Adenovirus 36).

Eloğlu boş durmuyor iste;
    Kaliforniyadaki San Diego Üniversitesinin 124 cocugun üzerinde yaptigi bir arastirma da bu
    cocukların yarısından çoğunun fazla kilolu oldugu saptanmıştir. (BMi oranları ölcülerek)
    Bu cocukların yüzde 22 sinin vücudunda ise AD-26 virüsüne karsi antikor bulunmustur.
    Bu da bu cocuklarin daha önce bu virüse yakalandiklari anlamina gelmektedir.
    Normal kilolarinda bulunan cocuklarin ise sadece yüzde 7 si bu virüse yakalanmis durumda.
    Araştırmacıların ifadesine göre bu virüs kilo alma rizikosunu 3 katina cikarmakta,
    (bu mantigi bende cözerdim ya, arastirmaci bunu demese de olurdu yani)
    Araştırmacılar AD-36 virüsünün vücutta normale oranla daha büyük yağ
    hücrelerinin oluşmasına yol actığını iddia etmekteler.
    Fakat bu arastirmanın pek öyle kayda deger bir yani yok
    cünkü zaten arastirma yapilan grup cok kücük ayrica belki de
    fazla kilolu cocuklarin bu virüse yakalanma rizikosu daha fazla da olabilir.

Elbette sonucta asırı kilonun baska nedenleri olabilir (hormon bozuklugu vs)
    ama sonucta basta yazdigimiza dönüyoruz, yanlıs seyleri aşırı derecede yemek
    kilo almanıza neden olur, nokta.

Kimimiz kalori sayar, baziları puan sayar (benim gibi) bazısı yarisini ye der,
    lahana rejimi, elma sirkesi gibi bayiltan seyleri tavsiye eder vs vs
    ama sonucta en basite indirgenmis hali şudur:

Biraz protein, bol meyve ve sebze(icinde protein olmayanlar) 2-3 litre de su
    hepsi bu kadar iste. Ve sunu da unutmayin en gec 3 saatte bir birseyler yiyin.
    Bitti. :f196:

Haber derleme © Forumdas.net

2. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Süper bir derleme ve anlatım teşekkürler cossack.. Bu konuda benim prensibim ise; ne kadar yemek o kadar hareket:f196:Kilonun sporla kalori yakarak dengeleneceğine inananlardanım.

3. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Su olayına kesinlikle katılıyorum.Eğer beslenme tarzınızda bol su içmek varsa , 0 kilo 0 kalori... :) 35 yıldır denenmiştir. :)

4. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Bu gzl bir nokta aslinda Blue, söyle bir mitos vardir,
    bazisi der ki, " yahu su icsem yariyor meret"
    Yok artik diyeceksin buna düpedüz ve soracaksin
    "Peki su iciyormusun? "
    Cevap:
    "Hayir"

????
    (denenmistir ve cevap hayırdır" :) )

İster rejim yapin ister yapmayin su icmek önemlidir,
    vücudun yüzde 70 i yani büyük bir kısmımız sudur temelde.

Sunu unutmamak lazım, susuzluk hissettiginizde vücudunuz su kaybına
    ugramış durumdadır.

Evet spor yapmak elbette dogru bir cözüm, fakat yanina dgr dogruyu
    yani yanlis seyleri yiyip abartmama dogrusunu koyarsak gecerlidir bu.
    Hafta sonunda derlemek icin ayirdigim bir konuda buna deginecegim,
    rejim hakkindaki 25 mitos dan bahsedecegiz biraz.:f196:

5. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Ben her 3 saatte bir yemek yemiş olsam o şişmanlığın suçlusunu bende aramaya başlardım sanırım :f196:

Cossack hocam kilo problemi hakkındaki derlemenden çok cevaplara verdiğin yorumlara bayıldım.:f40: Bakıyorum elin oğlundan aşağı kalmayacak gibisin :)

6. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Bu güzeldi Wish, eger her 2-3 saatte oturup koca bir ögün yersen
    gidecegin yere yuvarlanarak gidebilirsin bu yürümekten daha hızlı olacaktir. :f30:

Benim kastettigim yemek aralarinda, her 2-3 saatte bir "birseyler", bu bir
    elma olabilir 3-4 bisküvi olabilir ne bilim iste tecrübe edip neyin yaradigina
    kendin karar vermek en iyisi. Uzmanlarin agzina bakarsan acliktan göcüp gidebilirsinde arada, hepsi baska baska seyler tavsiye etmekte cünkü. :f63:

Evet diyet uzmanligi yapmak icin teklif bekliyorum, kimse anlamadi bunu ya, :(
    acik acik yazdim sonunda. :)

7. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Önerilerin için teşekkür ederim ama benim kilo problemim senin değindiğin konuların tam tersi :f196:Demek istediğim aslında her üç saatte birşeyler yiyecek istahı yakalamaktı. benim diyet listemdeki ara öğünler elma ve bisküvi yerine pekmez,kuruyemiş ve kekten ibret. Gerçi onu da uygulamaz oldum o da ayrı bir mevzu :oops:

O zaman sayın diyetisyen hocam seni forumumuz diyet bölümüne tayin edelim :)

8. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Hmmh, bundan anladığımız, zayıflık sıkıntısı çeken biriyle karşı karşıyayız. :f63:
    Öneri sunmak gibi bir amacım yoktu, sadece 2 saatte bir yemek yiyin
    denildiginde herkesin akLına gelen bır yanlış anlamayı ortadan kaldırmak istedim :oops:

Ben sizin diyet bölümlerine coktan bir göz attım,
    her konuda oldugu gibi kadrolarınız doluymus.
    Sebzeli makarna fena degildi mesela :f63:

Ayrica özellikle de kadınların gözünü kırpmadan para harcadıkları
    bir konuda amme hizmeti verme niyetinde degildim.
    Ben sadece internet alemine bir yollama yapmıştım. :)

Mesela şifalı otlardan bir zayıflama ilaci üretip
    pazarlanabilir diye düsünüyorum son günlerde. :f63:

9. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Benim kilo problemim yok ideal kilomdayım ama yine de günde 2-3 litre su içmeye calışıorum tesekkürler Cossack

10. Cevap: Şişmanlığın Suclusu Bulundu mu?

Blueee canım benim sen 35 yıldır bunu nereye denedin..Üflesem uçacaksın zatenn..:)