Sinüzit Nedir, Sinüzit nedenleri nelerdir

'Hastalıklar' forumunda Aderito tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sinüzit Nedir kısaca


  Alnımız , burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.
  Sinüslerimiz, burun boşluğu ile irtibatlı olup bu irtibatı sağlayan ostium adı verilen deliklerdir. Ostiumlar hem ventilasyon , hem de drenaj fonksiyonunu görürler. Bir ostiumun kapanması sonucu hava akımı ve drenaj bozulur böylece boşlukta salgı birikir, bu da bakteriler için uygun bir ortam olup bakterilerin üremesi sonucu iltihap gelişir.


  Örnek olarak, Septum deviasyonu, Konka değişiklikleri, burun enfeksiyonları, allerjik nedenler, polip, yabancı cisim, uzun süre duran nazogastrik sonda veya nazotrakeal tüpler, iyi ve kötü huylu tümörler. Sinüzit enfeksiyonun seyrini bağışıklık faktörleri , mikro-organizmalar arasındaki etkileşim ve direnç gibi faktörler etkiler. Maksiller sinüs enfeksiyonlarının % 10'u enfekte(diş absesi, çürükler) diş köklerinden kaynaklanır. Yüzücü ve dalgıçlarda akut sinüzit daha sık görülür. Dalma sırasında mikro-organizmalar burun ve sinüslere itilirler. Yüzme havuzlarında klora bağlı irritasyon nedeni ile sinuzit gelişebilir . Mikro-organizmanın türü ve vücut bağışıklık sistemine bağlı olarak kataral veya cerahatli sinüzit gelişir.  Tıpta geçen "-it" eki enfeksiyon veya enflamasyonu ifade eder. Bu nedenle sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur.
   
Yükleniyor...
- Sinüzit Nedir Sinüzit Forum Tarih
Sinüzit Nedir, Belirtileri Sağlık bilgisi 6 Şubat 2012
Sinüzit nedir nasıl tedavi edilir Sorun Cevaplayalım 11 Ocak 2012
Sinüzit şerbeti nedir, Sinüzit şerbeti nasıl hazırlanır Şifalı Bitkiler 9 Mart 2011
Sinüzit Nedir Hastalıklar 13 Eylül 2008