Sinüzit Nedir, Belirtileri

Konusu 'Sağlık bilgisi' forumundadır ve Merve tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Merve Üye

  Sinüzit nedir?
  Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara “sinüs”; bu boşlukların içini döşeyen mukozanın iltihaplanmasına “sinüzit” denir.
  İnsanlarda 10-20 civarında büyüklü-küçüklü sinüs bulunur. Her sinüsün tek tek veya gruplar halinde buruna açılan drenaj kanalları vardır. Bu kanallardan geçen burun mukozası, aynı bir odanın badanası gibi sinüs içini çepeçevre örter. Normal şartlarda, bu mukoza, aynen tükürük veya gözyaşı gibi berrak bir salgı üreterek bu kanallardan burun içine akıtır ve solunum yolunun nemli olmasını sağlar.

  Sinüzit belirtileri nelerdir?
  Halk arasında bilinenlerin aksine sinüzitlerin çoğunda “başağrısı” olmaz.
  Akut sinüzit, tipik olarak uzayan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzittir.
  Sinüzit belirtileri, erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürüktür. Çocuklarda ise huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı öğürme ve kusma olabilir. Tüm yaş gruplarında, kısmen daha az rastlanan belirtiler, ateş, kırıklık, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır. Sinüzit seyri sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu, sinüzit komplikasyonu olabilir. Aktif tedavi gerektirir. Mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Benzer konu başlıkları: Sinüzit Nedir
Forum Başlık Tarih
Hastalıklar Sinüzit Nedir, Sinüzit nedenleri nelerdir 23 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Sinüzit nedir nasıl tedavi edilir 11 Ocak 2012
Şifalı Bitkiler Sinüzit şerbeti nedir, Sinüzit şerbeti nasıl hazırlanır 9 Mart 2011
Hastalıklar Sinüzit Nedir 13 Eylül 2008
Hastalıklar Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir 21 Aralık 2012