Singapur'da Eğitim

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Singapur'da Eğitim
    Singapur'da Eğitim Şartları

1965 yılında bağısızlığına kavuşmuş olan Singapur, Uzakdoğu’nun minik, şirin ve Japonya’dan sonra en müreffeh ülkesidir. Japonya’dan farklı olarak yeşilliği, son derece düzenli ve temiz olması, yaşam standartlarının yüksek olması, coğrafi konumu ve resmi dilin İngilizce olması gibi özellikleriyle Uzakdoğu’nun yaşamak için imrenilen ülkesidir. Halkı 70% Cin, 15 % Malezya ve 5% Hint kökenlidir. Buna bağlı olarak ülke değişik kültür ve dinlerin (Örn. Malezyalılar Müslüman’dır) kaynaştığı bir mekandır. Bölgedeki dinler zenginliği her dinden öğrenciye yemek ve ibadet konusunda kolaylık sağlamaktadır.

Malezya yarımadasının alt ucunda küçük bir ada devlet olan Singapur 640 km2’lik yüzölçümü ve 3.5 milyonluk nüfusu ile tek bir şehirdir. Malezya’ya bir köprü ile bağlantılı olan ülkenin diğer yakın komşuları Endonezya, Tayland ve Filipinler’dir. Bu ülkelerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.(Pasaportu olan her Türk vatandaşı biletini alıp hiç bir işlem yaptırmadan bu ülkelere girebilmektedir)

Bir devlet hayatı için çok kısa bir sürede, sınırlı toprak ve insan gücü ile dünyanın sayılı ekonomik güçleri arasına giren Singapur, bunu en başta eğitime verdiği öneme borçludur. Başta orta öğrenim olmak üzere eğitimin her safhasına büyük önem vermesi ve neticede eğitimi dünya standartlarına göre oldukça yüksek ve profesyonel bir nesil yetiştirmesi bugünkü modern Singapur’un doğuşunu sağlamıştır.

İnsan gücü zaten sınırlı olan ülke, Amerika ve Avrupa şirketlerinin mevcut işgücünü kendilerine çekmesiyle oluşan boşluğu doldurmak için, eğitim de dahil olmak üzere her sahadaki insana kapılarını açmış ve vatandaşlık vermeye varan cazip teklifler sunmuştur. Ama aradığı bir şart vardır: Singapur standartlarına uyabilecek kalite ve kabiliyet