Sınav öncesi okunacak dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Sayfamızda yarın sınava girecek olan öğrencilerin okuması tavsiye edilen dualar yer alamktadır.Aşağıda sizler için hazırladığımız ve bir araya getirdiğimiz sınav öncesi okunması tavsiye edilen birçok dua bulacaksınız.Dileidğiniz duayı okuyup yarın için kendinize şans dilemeyi unutmayın tüm öğrencilerimize başarılı bir sınav geçirmelerini temenni ediyoruz.Başarılar sizlerle olsun sevgili öğrenciler;

sinav-öncesi-dua-.

Sınav öncesi okunacak dualar;

Ya Fettah ve Ya Mukaddim Esma-i Şerif'leri Ebced değerleri kadar okumanızı tavsiye ediliyor sınavdan önce mutlaka bu esmaları okumayı ihmal etmeyin;

Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen

Anlamı: Allahım zihnimi aç, ilmimi artır ,fehmimi aç, imanımı genişlet

İmtihana (Sınava girerken şu dua okunurisra suresi;80)

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.

Manası;

Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar.Katından bana yardım sdici bir kuvvet ihsan eyle.

Sınav için sıraya oturunca şu âyetin okunmasu tavsiye edilir;

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.

Manası ;

Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.

Sınav Başlayınca da şu duanın okunması tavsiye ediliyor;

ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ

Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.

Manası;

Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.