Siirt tarihi ulu camii

'Resimler' forumunda YAREN tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Siirt tarihi eserleri,Siirt tarihi mekanları,ulu camii nerededir,Siirt ulu camii,Siirt tarihi ulu camii hakkında bilgi,Siirt tarihi ulu camii resmi,Siirt tarihi ulu camii fotoğrafları

  Tarihi ulu camii Siirt

  [​IMG]

  TARİHİ ULU CAMİİ Siirt il merkezinde bulunan Ulu Cami, minare kaidesindeki kitabesine göre Selçuklu Sultanı Mugiziddün Mahmut tarafından 1129 yılında yaptırılmıştır.

  Siirt Tarihi isimli eserde Irak Selçuklularından olan Mugiziddin Mahmut’un ismi belirtilmektedir. Buna dayanılarak caminin Büyük Selçuklular devrinde yapıldığı da anlaşılmaktadır. Cizre Valisi Atabey El Mücahit İshak tarafından da camiye bazı ilaveler yapılmıştır. Bu ilaveler ve daha sonraki yıllarda yapılan değişikliklerle cami genişletilmiş ve orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü 1965 yılında bu camiyi restore etmiştir.

  Siirt Ulu cami, cami mekanından çok çini ve tuğla işçiliği gösteren minaresiyle önem kazanmıştır. şahane çini süslemelerinden çok, temelindeki bir boşluk nedeniyle hafif yatık olan minare İtalya'daki Pisa kulesini hatırlatır sanat tarihçilere.

  Çinili camii minaresi 2006 yılında Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılmıştır. Caminin mimberi Ankara Etnografya Müzesine 1933 yılında Aldırılmıştır. Caminin Saat kulesi Şehrin girişine konulmuştur.
   
 2. Cevap: Siirt tarihi ulu camii

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Siirt tarihi camii Forum Tarih
Siirtin Tarihi Yerleri Türkiye Coğrafyası 1 Şubat 2011
Siirt 2015 Nüfusu Türkiye Coğrafyası 4 Şubat 2014
Siirt'te Asker Cinneti 3 Asker şehit Haberler 5 Şubat 2013
Siirt'te Şehit Olan 17 Askerimizin Kimliği Haberler 10 Kasım 2012