Sigarayı Nasıl Bırakabiliriz?

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Düzene alışkın olan ve sigara bırakmak isteyenler için öneriler...

Eğer düzene alışkınsanız, işiniz daha kolay! Aşağıda verilen kural ve kısıtlamalar, düzene alışkın olan ve bir şey gerçekleştirmek için kurallara ihtiyacı duyan kişilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olacaktır:

Arabada asla sigara içmeyin
    Size ikram edilen hiçbir sigarayı kabul etmeyin
    Bir defada sadece bir paket sigara alın
    Sigara alırken, sadece en sevdiğiniz markayı değil, her seferinde farklı bir markayı satın alın
    Sigara yakmadan önce ona kadar sayın
    Paketten sigara aldığınızda, paketin kendisini uzaklaştırın
    Sigara bittiğinde, kimseden istemeyin
    Sigara dumanını içine her çektikten sonra, sigarayı ağzınızdan çıkarın
    Evden çıktıktan hemen sonra asla sigara içmeyin
    Yataktayken asla içmeyin
    İşte içmekten vazgeçin
    Evin içinde içmekten vazgeçin
    Elleriniz meşgulse sigarayı içmeyin
    İçerken derin nefes almayın
    Sigarayı sadece yarısına kadar için ve atın
    Hemen yemekten sonra, sofradayken içmeyin
    Telefon, araç, bir şeyin sonucunu beklerken içmekten vazgeçin
    Sigara içtiğiniz dakikalarda başka herhangi bir uğraşınızdan vazgeçin: Mesela TV seyretmek, kahve içmek, müzik dinlemek gibi
    Siz sigara içerken, yanınızda başka biri daha sigara içmeye başlarsa, kendi sigaranızı söndürün
    İş yorgunluğunuzu atmak için gevşediğiniz anlarda sigara içmeyin
    Sadece rahatsız bir koltuk ya da sandalyede oturduğunuzda sigara için
    Sigara paketinizi bir lastikle sarın, böylece paketi açtığınız her seferinde buna odaklamanız gerekecek
    Sigara içme sıklığını takip edin. İlk önce saatte bir sigara için. Sonra 2 saatte bir sigara v.s.
    Bu kuralların hepsini ilk günde uygulamaya kalkmayın!
    Başlangıç için en fazla 3-4 tanesini seçin.
    Daha sonra her gün 1-2 tane yenisini ekleyin.

2. [​IMG] bir bırakabilsek keşke... eline emeğine sağlık yaren..

3. geçen günlerde kendime bir kural koymuştum saatbaşı bir sigara ve otomatikmen sigara %50 azaldı tabi bazen bu uygulamayı unutuyorum :( yinede bir yerden başlamak gerek derim bırakamıyorsak azltmayı deneyelim derim paylaşımına teşekkürler yaren

4. Tüm sigara içenlerin bu bilgilerden yararlanmasını diliyorum.:f196:
    Faydalı bilgiler için teşekkürler canım....:f40:

5. Dur önce bir sigara yakmaliyim, ardindan yaziyi okuyacagim :f106:

ve sigarayi birakmiyacagim herhalde. ;) :

Ama cok istikrarli oldugumu anlayin yani.

Kararimdan caymam katiyyen. :f30::f30:

6. Okumadım,görmedim,bilmiyorum.:f19:

Yanlız şu var ki arabamda asla sigara içmem. Arabam pek bi kıymetli benim için.Yolda durur sigaramı tüttürür tekrar yola devam ederim.:f40: Demekki bu iyi bir gelişme.:f106:

7. Arabana kıyamıyorsun ama kendine kıyıyorsun yani :(
    Emeğine sağlık Yaren
    bilgile için teşekkürler.

8. Düzene alışkın olan ve sigara bırakmak isteyenler için öneriler...
    demekki bu konu bana göre değil
    tek zevkim var oda sigaram ben bırakmam o beni bırakana kadar :f20:
    ayrıcada direksiyon başına geçince sigaraya saldırmazsam araba kullanamam ben :f106:
    yani ben uslanmaz bir tiryakiyim bana hiç dokunmayın arkadaşlar

9. aynen katılıyorum by_tual'e

çok çok teşekkürlerr yaren ablaa:f40:

10. Bu topicte sigara içmenin cezası 62 ytl dir...:f30::f30::f30:

Ya wishim sen iflah olaz tiryakiler diye bir grup açsana ilk üyen benim...:f30::f30:

11. Bunca seyi okudum ve yine eskisi gibi sigara yakmak geçti içimden ama artık direniyorum..

Buradaki maddelerin cogunu zaten yapıyorum ben yaa...

Ben bilgisayar başına oturdugum an çok içiyorum valla :(

İstikrarlı vaziyette 1 saat ara ile içmeye çalışıyorum. Nereye kadar başarırım bilinmez tabii :f20:

12. burda neler oluyor allah allah herkes sigara bırakma derdine mi düşmüş bende başlıyorum ya tekmi kalıcam olmaz bana eşlik etmenizi bekliyorum arkadaşlar:f30::f30::f30:
    eeee, tabi bu yine işin şakası harika bir paylaşım olmuş yarencim emeğine sağlık umarım bir kaç kişi için yararı dokunur herkes için olmasada :f106:
    Teşekkürler ​

13. yaaa arkadaşlar benim için üzülmeyin sonra bakın ben üzülüyorum sizi üzdüm diye.:(
    Merak etmeyin acı patlıcanı kırağı çalmaz diyecem ama yine haklı çıkacaksınız biliyorum. Ne desem boş işte. Bu tiryakilik kötü bişiy.

Ezlemcim açmasına açalım da şimdi sigara içen çokta, içmeyenler gruba gireceğiz diye sigaraya başlamasınlar.:f40:

14. Ne diyeyim Allah yardımcınız olsun tiryakiler:f106:

15. Merhaba sigarayı yeni bırakanlardanım. Herkes bilsin ki sigarayı en az sizin kadar seven Hazan ın ne dediğini anlayan bir içiciydim. Bırakmadan yaklaşık bir yıl önce kendime bir tarih belirledim. O tarih gelene kadar doya doya içtim. İçtiğim hiç bir sigara tanesinden rahatsızlık duymadım. Ama belirlediğim tarih gelince bıraktım. Bıçak gibi kestim. Şimdi beni saran o küçük şeye artık benim hükmüm geçiyor. İnanın herşey daha güzel içtiğim çayın bile tadı varmış. Daha neler neler. İnşallah bir konu olarak ileride sizlerle paylaşırım.
    Tüm samimiyetimle sigara kullanan arkadaşlarımın bir an önce bu illetten kurtulmasını dilerim.( Hazan dahil )

Hayatta zaten sayılı olan nefeslerimizi daha derinden almamız dileğiyle.