sigarayı bırakınca alınan kilolar nasıl verilir

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda ANANE tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Sigarayı bırakınca kılo aldım ama bu almış oldugum kıloyuda nasıl verdim?..
    Sigarayı bıraktım 28 kg almıştım bır ayda 10 kg nasıl verdim hemde hiç zolanmadan...
    sabahları kalkıp cocuklar gıbı elıme ipi aldım ama sekmek ne kelıme ayagımı kaldıramıyordum çünki 65 kılodan kısa bır süre 6 ay içinde 90-93 kıloya fırlamıştım mütemadiyen aglıyordum nedenmı hareketlerım kısıtlanmıştı bedenen vede beyınen çökmüştüm yaşımda 57 ama bır gün elime ipi aldım başladım ipin üstünden atlıyabılme cabasına ılk bırkac gün asla sekemedım ama sonra ılk bırıncıyı atladım işte bununla hayatım degıştı bır hafta içinde ben ip atlamaya başlamıştım ve 3 lıtre suyuda içiyordum içtikçe şişler yağlar gıdıyor ben kılo verıyordum şimdi 100 atlıyorum sadece 50de bır mola tekrar bır 50 daha sekıyorum ve yarım saat yürüyüş birde 3 ögün yemek aralardada( ara öğünlerdede )meyve süt veya meyve yogurt biraz sabır bıraz moral ben 10 kg verdım şimdi mutlulugumu zayıflamak ısteyen arkadaşlarla paylaşmak ıstedım deneyın göreceksınız benım gıbı kılovereceksınız ama bıraz tatlıdanda uzak kalmak şartıyle..1 günlük diyet recetemde şöyleydi
    SABAH:acık cay,(şekersiz
    bır kıbrıt kutusu kadar peynir
    1 tatlı kaşıgı bal
    2-3 yeşil zeytin
    2 ınce dilim peynir
    kuşluk(öğün arası):1 porsiyon meyve
    1 kase yogurt yada bir su bardağı süt
    öğle:1 köfte kadar et
    4 yemek kaşıgı sebze yemek
    1 su bardagı yoğurt
    yagsız salata ve 2 ınce dılım ekmek
    ikindi:1 su bardagı şekersiz süt yada bır kase yoğurt
    bır porsıyon meyva
    akşam:1 köfte kadar et veya ızgara olursa bolca doyasıya balık
    sebze yemegi 4-5 kaşık
    3 dılım ekmek yağsız salata
    gecesaat 10.30 a kadar bır porsiyon meyve yanında süt yada yogurt
    işte bu şekılde verebıldım kıloları siz yeterki sigarayı bırakınız bırakamıyorsanız 171 sigara bırakma hattını arayınız ben 37 sene içip bıraktım bır bucuk seneyı aşkın süredırde içmiyorum

Şişmanlık

Şişmanlık yanlış ve aşırı beslenme sonucu vücutta fazla miktarda yağ toplanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Fiziksel hareket azlığı, metabolik ve hormonel hastalıklar, bilinçsiz ve dengesiz beslenme, şişmanlığın nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda ağır bir vücudun taşınması eklemlerde ağrıların ortaya çıkmasına ve artmasına neden olur. Ayrıca şişman kişilerde kalp, damar, böbrek, safra kesesi ve pankreas hastalıkları çok daha sık olarak ortaya çıkar.

İnsanı fiziksel hareketsizliğe ve depresyona sürükleyen, şeker hastalığına, yüksek tansiyona ve kan yağlarının yükselmesine neden olan şişmanlık, boy ve ağırlık ölçülerinin kıyaslanması ve deri kalınlığının ölçülmesi gibi yöntemlerle saptanır.

Çocuklarda aşırı beslenmeye bağlı olarak şişmanlık görülebileceği gibi doğuştan olan bazı sendromlar, troid bezinin az çalışması, kortizon kullanımı veya vücutta aşırı kortizon yapımı da şişmanlığa neden olabilir

Anne ya da babası şişman olan çocukların %40’ı anne ve babanın her ikiside şişman olan çocukların ise %60’nın şişman olma ihtimali vardır.