Sigarayı Bırakanlar yada Bırakmak isteyenler

'Eğlence' forumunda Wish tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. Evet arkadaşlar.Uzun zamandır sigarayı bırakmayı düşünüyordum ama bunu nasıl becereceğimi bilmiyorum.Yaklaşık 1 ay önce Blueemm bıraktığını söyledi. Ramazanın ilk günü kardeşim aradı ve abla sigarayı bıraktım diye sevinç çığlıkları attı. Aradan 3 gün geçti bir baktım Hazanım msn iletisine sigarayı bıraktım yazdı. Bugün Alemşah ta biraktığını söyledi.Bırakan bırakana derken banada hep yapmak istediğim ama bir türlü cesaret bulamadığım o duygu bastırdı. Şu an sigara içmeyeli 18 saat oldu.:( Bu zorlu süreç nasıl geçecek bilmiyorum ama dayanması çok zormuş. Bu zoru nasıl başardınız? bende başarabilecekmiyim? Bırakanlar neler hissettiğini,benim gibi bırakmak isteyenler zaman zaman neler yaşadığını paylaşırsa birbirimize faydamız çok olur düşüncesiyle bu başlığı açtım.Bırakmaya niyetli olmayan arkadaşlar lütfen birşey yazmasın. Hani diyorum sağımda melek solumda şeytan hesabı arada kalmayayım:f196:

2. Canımmmmm tekrar tebrik ediyorum. :f118: Sakın sakın pes etme.Geçecek... Ben öyle zor bir dönemde bıraktım ki,tam da insanın sigara içmek istediği ve stresli olduğu dönemlerde.Az çok biliyorsun.Öncelikle sigarayı ben,o,bu ,şu bıraktı diye değil kendin için bırakmalısın.Münkünse kendine sigara bırakma sebebi belirle... ;) Kolay olmadığını biliyorum hem de çok yakından ,ilk 48 saat çok önemli.Ama hep söylüyorum buna birkere alıştın mı bırakması değil fakat beyninden çıkarması biraz zor :( Sana sigarayı hatırlatacak yer ve insanlardan uzak dur.Alışveriş merkezleri böyle dönemler için biçilmiş kaftan.Benim Konya'da gezmediğim alışveriş merkezi ve reyon kalmamıştı.Allahtan o dönemlerde gerçekten alışveriş işlerim vardı :) işe yaradı bari.Sonrasını ben biraz oruç tutmaya benzetiyorum.;)İlk oruç tuttuğun gün ile bugün arasındaki fark bariz ortada sanırım... İşte öyle birşey :f196: Herşey güzel olacak ;)

3. Yok bulueemm. tam anlatamadım sanırım. Sigarayı çevremdekiler bırakıyor diye bırakmaya niyetlenmedim.Kesinlikle bırakmam gerekiyor ve bazı sağlık problemlerim nedeniyle doktorum da kesin bırakmam gerektiğini söylemişti. Ama bir türlü o cesareti bulupta brakamamıştım hep şu zaman bırakırım bu zaman bırakırım diye ertelemiştim. Bu aralar sizler peşpeşe bırakınca bir an cesaret geldi özellikle kardeşim bile bırakabiliyorsa ben neden bırakamayayım dedim.Özelliklede ramazan olması dolayısıyla u günlerde bırakmam daha kolay olur diye düşündüm ama şimdi baya bi zorlanıyorum.hatta konuşamıyorum dilim dolanıyor konuşurken

4. Canım biliyorum.Seni gayet iyi anlıyorum.Gözünün önünde örnekler olması güzel.Ben sadece bunu kişiselleştir anlamında söyledim.Yani Wish;...... yüzden sigarayı bıraktı. ;)

5. ... yere konacak o kadar çok kelime ve neden var ki :f196:bakalım o kelimeler oraya yerleşebilecek mi :f20:

6. Ben birakali baya uzun yillar oldu. sigarayi birakmak istedigim halde bir türlü birakamiyordum, bir arkasim vardi oda birakmak istiyordu sonra iddasina gittik. 1 ay boyunca sigara icmeyecektik. sigara icen öbürküsüne büyük hediye alacakti:)) 1 ay sigara icmedik ondan sonrada icmedim. insallah yolunda basarili olur ve kurtulursun. Basarilar dilerim.

7. Zorlanıyorsan nikotin bantları var onlardan kullan belki işe yarar ama oruca bir zarar verirmi bilemiyorum.

8. Sigarayı bırakmak çok zordur bu gün bende bırakma kararı almıştım.. Hala devam ediyorum emin adımlarla :) bakalım bırakabilecek miyim? :) Çok asabi oluyorum, hırçınlık moral bozukluğu ve baş ağrısı umarım hayırlısı olur wish :)

9. Sürekli onu düşünerek geçirdiğim üçüncü gün oldu bugün. Bluenin tavsiyesi alışveriş mekanları işe yaramadı. Çünkü bir mağazadan çıkınca diğerine girmeden açık havaya çıkıp bir tane tellendirip diğer mağazaya girmek alışkanlık olmuş.:f196:Dün optimumda gezerken bir şeyler eksikti. Mağazalara bile doğru düzgün bakmadan dönüp geldim. Ayrıca canım sigara çektiğinde birşeyler atıştırmak daha da çok sigara içme arzusu uyandırıyor bende.Çünkü senelerce bir işi bitirince,bir yemeği yedikten sonra,bir konuşmayı bitirince hep bir sigara yaktım bu güne kadar. Yemeğin bile sonunun tadı eksik.:(
    ve bugün hissettiğim bir duygu. Sevdiğim bir insanı kaybetmiş gibi bir his duydum bugün. Bilmiyorum sizlerde aynı duyguyu yaşadınızmı.:oops:

10. Ben yaşamadım bu dediklerini

11. Sağlığın İçin Çok Önemli Bir Karar Verdin Ablacım =)
    Sana Yolunda Başarılar Dilerim ve Forumdaş Adminine yakışır şekilde sonuç alacağına yürekten inanıyorum ! =)
    Blue ablanın dediği için kendine bir sebeb belirle..Hep içmemek için bir engel koy önüne.
    Dediğim gibi ben kesinlikle eminim bırakacağından ! =)
    Sana verdiği zararları düşün sigaranın..En mutlu anılarını düşün sigara aklına geldiğinde..Ama bu düşünülen sigara olmasın :)

Başarılar =)

12. Benim Bırakalı Bu 3. Ramazan oluyor Mübarek ramazan ayı sigarayı bırakmama vesile oldu.
    Oruç nedeniyle zaten gündüz içmiyorsun, iftardan sonra iradene hakim olduktan sonra bir süre sonra alışmaya başlıyorsun.
    Henüz tehlike bitmedi çünkü Ramazan bayramı tehlikesi var, bayramı sigara içmeden atlatırsanız bu işten sıyrıldınız demektir.
    Allaha çok şükür Ben artık nefes alıyorum.
    Sigarayı bıraktıktan sonra sigaranın izlerinden kurtulmak için dişciye gidip dişlerinizi bir güzel temizlemenizi tavsiye ederim 3-5 ay sonrada chek-up olursanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.:f196:

Sigarayı bırakan Forumdaşlara tavsiyem azimli olun sigaranın kölesi olmayın ve bırakın:f196:

13. Bence sigarayi birakmakmayi yürekten istemeli, sigarayi biraktginda vücut komle degisiyor. ilk zamanlar cerez sakiz gibi seylerle insan oyalanabilir inanki zamanla hic aramiyorsun sadece alismak lazim. insallah basarirsin.

14. Canım benim.Ben de bana yapılan tavsiyeleri sana yaptım.Biliyorum hiçbiri işe yaramıyor,yaramıyor,yaramıyor :( Haklısın... Fakat ne deseydim.Bu iş çok zor,seni zor günler bekliyor??? Öyle diyemezdim :)Yemeklerden sonra elini çenene koyup beklemenin ne demek olduğunu çok iyi bilirim.Hayatımda ilk kez kelimeleri seçip,düzgün bir cümle kuramadım.Sanki konuşmayı yeni öğreniyorum.Ve kafam sanki bedenimin 27 katı ağırlığında.Açık havada oturmak bile zevk vermez.Hatta artık zevk aldığın hiçbirşey yok gibidir... :( Yani şimdi sen düşün ki;Nasıl bir bağımlı olmuşuz :( Ve derken ben 1 ay 9 gündür sigarayı bırakmış birisiyim :) Dark'ın dediklerine katılıyorum.Ramazan ayında sigarayı bırakmanın tehlikeli ve zor olduğunu bildiğim için(çünkü gündüz zaten oruçluyuz sigarasız süre az) bu işi önceye aldım.Ve Ramazan geldiğinde zaten çok yol katetmiştim.3 günün sonunda benim kendime güvenim daha da artmıştı.

Fakat ben hala risk olabilir diye çok temkinli davranıyorum ;)

15. Hah şöyle yaa neler çektiğinizi yazın. bende diyorum gariplik bendemi. Konuşurken sadece benim mi dilim dolanıyor. Sevdiğin birisinden ayrılmış hissi sadece bende mi oluyor.Yemeğin sonunda sigara yok diye tabağını aheste aheste yesemde olur yemesemde olur diyerek yemeye çalışan sadece benmiyim,zaman zaman elimi kolumu bile nereye koyacağımı şaşıran benmiyim diye düşünüp duruyordum.

16. Daha vahim ve komik şeyler var ama burada anlatamıyorum.:)Rüyada içilen sigaralar... Vee o sevdiğini kaybetmiş duygusu gerçekten çok kötü :( Aynı şeyleri yaşamışız çünkü ben de birşeyler yiyince sigara içme isteğim daha da depreşiyordu.Ayrıca ne öyle kilo aldım ne de deli gibi yedim.Aynen devam hayatım yemek konusunda.Bir de aşırı kilo alıp diyetle falan uğraşamam :)

17. Şşşt nasıl gidiyor bakalım? :f196:

18. Cebelleşiyorum hala :f196: Ne istekmiş bee bitmek bilmiyo :f196:
    Akşamları dışarda takılıyorum 3 gündür. Kalabalıkta oydu buydu şuydu derken bir nebze atlatıyorum bakalım. Evdede bilgisayar oyalıyo bakalım

19. Biliyorum... Herşeyin farkındayım. ilk sigara ile ilgili konuştuğumuzda 4 gün oldu demiştim hatırlarsan sana.Sen de;oooo sen artık içmezsin demiştin.Ben de aynı şeyi senin için söylüyorum ;)

Fakat kötü bir haberim var 5 ay önce bırakan birisinin sözleri:'' Hala aklımda sürekli...''

15 yıl önce bırakan birisi :'' Nadir de olsa yemeklerden sonra canım istiyor'' (aynı kişinin beni çok güldüren bir sözü: ''Birine gerçekten kötülük yapmak istiyorsan sigaraya alıştır'' :f196::))

Bunlar tabiki en kötü örnekler.. . ;)

20. Ben artık alemşah gibi bir müddet sonra başlarım diye aklımdan da geçirmiyor değilim :f20: