Sigara neden ve nasıl Öldürür

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sigaranın zararları her defasında anlatılmakta, gözler önüne serilmekte ama biz kullanıcılar bunu hep gözardı etmekteyiz. Hiçbir şeyden ders almıyoruz. Bir sigara kullanıcı olarak aşağıdaki videoyu gözyaşları ile izledim...  Sigara bir kanser üreticisidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün yayınladığı son rapora göre; dünya genelinde bütün ölümlerin %35’i kanserden ileri geliyor. Sigara; akciğer başta olmak üzere; gırtlak, ağız, dil, mide, oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, meme, rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla sebebidir. Günde bir paket sigara içen birinin, içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 2 misli fazladır.

  Sigara kanı pıhtılaştırdığından; damar çeperleri kalınlaşır. Bunun sonucu damar sertliği ve yüksek tansiyon oluşur. Bu oluşum; göz, beyin, kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere bütün damarlarda çatlama, yırtılma ve tıkanma yapar. Kan dolaşımı yavaşlar, nabız sayısı artar, solunum yetmezliği görülür. Hafıza kaybı, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, felçler, böbrek ve karaciğer bozuklukları hayati tehlikeye atmaktadır.

  Sigara; hücrelerimize hayat ve enerji veren C ve B vitaminlerinin düşmanıdır. Tükürük akımını azaltır, bu da akciğer hastalığına götürür. Sigara kullanımı alınan ilaçları etkisiz hale getirir. Dişleri sarartır, cilt güzelliğini ve rengini bozar.

  Sigaraya son vermenin ilk koşulu bırakmak isteğinde olmaktır. Sigaraya son verme, sigarayı bırakmada istek önem kazanır. Başarı kapısını açacak ve sonuca ulaştıracak anahtar, bırakma isteğidir. Sigara bağımlılığının; diğer eroin, esrar, kokain gibi zehirli madde bağımlılığından hiçbir farkı yoktur. İstekli ve sigarayı bırakmaya hazır olan içici, tek başına ve kendi gücüyle başarılı olamıyorsa; uygulanan yöntemlerle fizyolojik ve psikolojik destek alarak sigaraya son verebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Haziran 2014
 2. Doğrusu izlemedim arkadaşım izlemeye korktum..:(

  Keşke bırakabilsek ama olmuyor irademiz bu konuda çok zayıf ... :oops:
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Haziran 2014
 3. Çok önemli bir konu.. Anasayfaya tekrar taşıyayım dedim.. Allahhh korusun arkadaşlarrrr..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Haziran 2014
 4. evet malesef bende bu zehiri içiyorum.inşallah kurtulmayı en kısa zamanda başarırız.eline sağlık hazan...:f196:
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Sigara neden nasıl Forum Tarih
Sigarayı Neden Ve Nasıl Bırakmalı? Sağlık Rehberi 27 Ağustos 2010
Sigara Neden Bırakılmalı? Sağlık bilgisi 29 Kasım 2013
Sigarayı bırakmak için bir nedeniniz daha var! Sağlık bilgisi 25 Temmuz 2013
Sigara Kemik Erimesine Neden Oluyor Sağlık bilgisi 14 Kasım 2011