Sigara İçen Kadınların Ömrü Kısalıyor

'Sağlık bilgisi' forumunda EyLüL tarafından 28 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Sigara İçen Kadınlar Ömrü 10 Yıl Kısalıyor

Sigara İçen Kadınlar 10 Yıl Az Yaşıyor

Kadınlar sigarayı orta yaştan önce bırakırlarsa, ömürleri 10 yıl uzuyor.Sigara tiryakisi kadınların yaşam süresi, içmeyenlere göre 10 yıl kısalıyor.

İngiltere'de 1 milyon 300 bin kadın üzerinde yapılan ve 12 yıl süren araştırmaya göre, sigaranın yol açtığı kalp, kanser, felç, akciğer hastalıkları gibi nedenlerle hayatını kaybetme ihtimali, sigara alışkanlığından genç yaşta vazgeçilmesi halinde önemli ölçüde azalıyor.

Eğerki siz kadınlar Günde birkaç sigara içmeniz bile, orta yaşlarda ölüm oranınızı 2 katına çıkarıyor.Sigarayı 30 yaşında bırakmak bile, erken ölün oranını yüzde 97 aşağı çekiyor.

2. Cevap: Sigara İçen Kadınların Ömrü Kısalıyor

Sigara aslında pek cins ayırt etmiyor :) yaklaşık 10 yıl sigara içtim fakat 8 senedir de içmiyorum. sigara içene normal gelen fakat içmeyen kişiye göre de gereksiz ve zararlı bir alışkanlıktır. sigarayı modern toplumlara yakıştıramıyorum. ülkemizde sigaraya karşı baya bir ilerleme var. eskiden şehirlerarası otobüslerde bile sigara içilirdi. İçmeyen insanlar da zehirlenirdi. Toplumumuzda bu bilinç oluştu çok şükür. Sigara içmeyen biri iseniz bu mesajımı okuyorsanız en yakın arkadaşınız bile teklif etse içmeyiniz.