Seyyid Abdülhakim Bilvanisi

'İslami Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Gavs Abdulhakim El Hüseyni (ks)
    SEYYİD ABDÜLHAKİM BİLVÂNİSÎ (k.s)

Seyyid Abdülhakim, 10 Zilhicce 1322 (15 Şubat 1905) Perşembe günü doğmuştur. Babası Seyyid Muhammed Bilvânisî, Seyyid Abdülhakim’in göbeğini büyük bir fıkıh âlimi olsun diye Bâsûrî adlı fıkıh kitabı üzerinde kesmiştir.265

Seyyid Muhammed (k.s) Bitlis’in Baykan ilçesi Bilvânis köyündendi. Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.v) torunlarından olduğu için kendisine “Seyyid”, Bilvânis köyünde yaşadığı için de “Bilvânisî”, soyu Peygamberimiz’in torunu Hz. Hüseyin Efendimiz’e (r.a) dayandığı için de “Hüseynî” deniliyordu.

Seyyid Muhammed, Hazret Diyâeddin’in halifesi idi, fakat o bunun gizlenmesini isteyerek mürşidinden şu istirhamda bulundu:

“Efendim! Siz hayatta iken mürşid olarak görev yapmak, bana çok ağır geliyor. Beni mazur görmenizi istirham ediyorum. Saadetli ömrünüz devam ettiği süre içinde bu fakir, sizin dizinizin dibinde kalmak istiyor, ne olur mâneviyat âleminde bana verilen bu nimeti gizleyin. Siz yaşadıkça benim halife olduğumu kimse bilmesin.”

Hazret bu istirhamı kabul etti.

Seyyid Muhammed Bilvânisî hazretleri, mürşidi Muhammed Diyâeddin hazretlerinden önce vefat etti. Mürşidi hayatta olduğu süre içinde kimse onun kâmil bir mürşid olduğunu anlayamadı. Vefat ettiği gün mürşidi, müridlerine şöyle dedi:

“Allah’a yemin ederim ki, bu memlekette Seyyid Muhammed Bilvânisî gibi kâmil bir velî görmedim. Sizler onu sakın zamanımızın bazı âlimleri ile karıştırmayın. Siz hiç kendisine mürşid olma hakkı verildiği halde, üstadı hayatta olduğu süre içinde bunun saklanmasını isteyen tevazu sahibi birini gördünüz mü? Kendisi, bizim halifemiz olduğu halde bu mânevî derecesinin gizli kalmasını istemişti.”

Seyyid Muhammed Nurşin’de kurulan bu sohbet meclislerine gidip gelirken oğlu Abdülhakim’i de yanında getirir, onun da Nurşin Dergâhı ve Medresesi’nden istifade etmesini sağlardı. Abdülhakim de o sohbet meclisinin mâneviyatından doyasıya teneffüs ederdi.

Seyyid Muhammed Bilvânisî hazretlerinin, oğlu Abdülhakim’i Nurşin’e henüz üçüncü getirişiydi. Muhammed Diyâeddin, halifesi Seyyid Muhammed Bilvânisî hazretlerinin yanındaki çocuğun kim olduğunu sordu. Sûfîler,

“Bilvânisli Seyyid Ma‘ruf’un torunu, Seyyid Muhammed’in oğludur; adı Abdülhakim’dir” dediler. Hazret,

“Bu çocuk, gelecekte büyük bir zat olacaktır” buyurdu.

Üç nesil bir aradaydı. Dede Seyyid Ma‘rûf, baba Seyyid Muhammed ve torun Seyyid Abdülhakim...266

Seyyid Muhammed Bilvânisî hazretleri Siyânüs’te vefat edince Abdülhakim’in yetişmesini dedesi Seyyid Ma‘rûf hazretleri üstlendi. Seyyid Abdülhakim ay yüzlüydü, nurânî bir çehresi vardı. İlmiyle, ahlâkıyla tertemiz bir soydan geldiği her halinden belli oluyordu. Henüz vefat etmeden önce Kur’ân-ı Kerîm’i babasından öğrenmişti.

Çocuk denecek yaşlarda üç yıl Siyânüs’teki medresede temel İslâmî dersler almıştı. Fethullah Verkânisî hazretlerinin köyü Verkânis’te iki yıl okumuş, bu arada Seyda-i Tâhî hazretlerinin halifesi Şeyh Abdülkahhâr hazretlerinin de dikkatini çekmiş ve duasını almıştı. Nurşin’de ise tam yedi yıl İslâmî ilimleri tahsil etti. Arbo’da üç yıl okudu.

Babası Seyyid Muhammed Bilvânisî ile ilk mürşidi Muhammed Diyâeddin hazretleri başta olmak üzere Şeyh Muhammed Arbovî, Molla Zâhir ve Hazret’in halifelerinden Molla Muhammed Emin (Molla Mezin), Mevlânâ Mahmud Zokaydî, Mevlânâ Muhammed Selimî Hizânî hazretleri gibi pek çok âlim ve velîden zâhir ve bâtın ilimlerini öğrendi.